Kako odpraviti slab zadah? – Nekaj praktičnih nasvetov!

ZELIŠČA ZA ODPRAVLJANJE SLABEGA ZADAHA! KLIKNI TU IN POGLEJ!

Poglejte si nekaj praktičnih nasvetov kako odpraviti slab zadah.

Kako povedati osebi poleg nas, da ima slab zadah? Težko, kajne? Ta tema je pri nas še vedno tabu, ljudem ki jih pesti slab zadah, tega ne povemo naravnost, raje se odmikamo od njih, ali pa se jim že na daleč ognemo.

Če pri sebi opazimo slab zadah, brez opozorila bližnjih, se nas je  verjetno že lotila kakšna bolezen. Posebej bodimo pozorni na znake jetrnih bolezni, pri prebavnih motnjah ali pri vnetju črevesne sluznice.

Kako odpraviti slab zadah?

Če sumite na kakšno resno bolezen, obiščite zdravnika, za manjše tegobe pa lahko posežete po domačih pripravkih. Vsak človek ima kdaj zadah iz ust, sploh zjutraj, preden si umijemo zobe ali pojemo zajtrk. Na splošno prevladuje mnenje, da je slab zadah vedno posledica slabe ustne higiene ali slabih zob.

Vendar je to še kako daleč od resnice. Na slab zadah vplivajo različni vzroki, seveda nam iz ust smrdi po kajenju ali pa po kakšnem kozarčku preveč.  Vendar se po teh prekrških zadah popravi, ko si umijemo zobe.

Slab zadah je lahko znak resne bolezni

Kadar se  zgodi, da se pojavi zelo slab zadah iz ust, moramo vedno vedno pomisliti, da se v našem telesu nekaj dogaja. Zelo pogost vzrok slabega zadaha je seveda slaba higiena ustne votline, gnili zobje, vnete dlesni ali obloge na jeziku. Ko razmišljamo kako odpraviti slab zadah, moramo pomisliti tudi na bolezen grla ali vnete mandeljne.

Vedno pa imamo slab zadah, kadar zbolimo za boleznimi ledvic, jeter, infekcijami pljuč in prebavnimi težavami. Nekje sem prebrala, da vse bolezni izvirajo iz črevesja in se z to izjavo kar strinjam. Če vas muči zaprtje, trebušni krči ali driska, boste prav gotovo imeli zelo slab zadah. Pri težavah s prebavo priporočamo uživanje indijskega trpotca!

Posebej previdno moramo ravnati, kadar imamo občasno zaprtje ali drisko, imamo ves čas občutek tiščanja na stranišče in se na blatu pojavlja kri. Vaš zadah bo postal težak, zatohel in bo zelo smrdel. Vse to lahko kaže na težka obolenja na črevesju, ponavadi raste kakšen rakav tumor. Ob takšnih znakih le pojdite k zdravniku, čeprav bo na koncu ugotovil samo zobno gnilobo.

Zakaj se pri shujševalnih dietah pojavi slab zadah?

Ženske smo pač ženske, naše mišljenje o nas samih, je včasih prav smešno, sploh kadar je govora o naših kilogramih. Vendar pozor! Pri raznih shujševalnih dietah se nam lahko pojavi slab zadah, seveda je tu na mestu vprašanje: Kako odpraviti slab zadah? Ko se lotimo hujšanja in raznih diet, bodimo pozorni na raznovrstno prehrano, popijmo veliko vode, da preprečimo dehidracijo. Več o varnem hujšanju si lahko preberete v tem članku!

Diete smo se  verjetno lotili tudi zato, ker imamo zakisano telo in nakopičene strupe.  Z veliko tekočine se bodo strupi izločali iz telesa, pot in urin nam bo smrdel, prav tako bomo imeli zadah iz ust. Več o varnem razstrupljanju telesa si preberite v  članku, kako razstrupiti telo s prehranskimi dopolnili.

Pri današnjem načinu življenja se ne moremo ogniti stresu, občasnemu jemanju zdravil, nošenju zobne proteze. Vsi ti spremljevalci v našem sodobnem življenju, tudi povzročajo slab zadah. Pozorno prisluhnimo svojemu telesu! Vsake dolgotrajne spremembe v ustih in ustni sluznici so lahko nevarne, če jih spremlja zadah in bele obloge – afte, pa le obiščite zdravnika, saj je to lahko znak raka ustne votline. (1)

Praktični nasveti za odpravljanje slabega zadaha

  • Predvsem pazite na ustno higieno, uporabljajte zobno nitko , zmanjšajte uporabo cigaret in alkohola. Pazite, da imate v ustih vedno veliko sline, saj ta v celi ustni votlini uničuje bakterije.
  • Za prvo pomoč, če ste jedli česen ali čebulo, pomaga kos kruha ali svež peteršilj. Bakterije v ustni votlini uničuje tudi limona, slab zadah prežene tudi cimet z medom. Včasih pa te manjše zvijače ne pomagajo in takrat začnemo resno iskati rešitev, kako odpraviti slab zadah.
  • Pijte veliko vode, poiščite domače sadje in zelenjavo, posebej previdni bodite pri dietah, da ne dehidrirate.
  • Pijte čaje, ki jih pripravite sami,pelin,kopriva, rman in ognjič vam bodo pomagali očistiti telo raznih strupov, ki jih vnašamo s hrano, iz okolja in z raznimi zdravili, ki jih uživamo.
  • Kadar trpite za kroničnim stresom in pomanjkanjem spanja, vam bo verjetno neprijetno smrdelo iz ust. Pomaga izpiranje ust z žajbljem, žvečenje koprovih semen, nekaj kapljic brinjevega olja damo v vodo in po požirkih spijemo.
  • Kadar se vam naredijo obloge na jeziku, pomaga pelinov čaj. Previdno! S pelinovim čajem ravnajte previdno, za skodelico čaja vzemite samo polovico čajne žličke pelina, pijemo pa ga lahko samo 3 tedne.

Zelišča za odpravljanje slabega zadaha

Ustni zadah imenujemo halitoza je lahko zelo neprijetna zadeva. Ko izločimo možnosti resnejših obolenj in ugotovimo da je naš slab zadah samo posledica slabe ustne higiene, si lahko na naravne način pomagamo z zdravilnimi zelišči. Sočasno uporabljamo samo eno rastlino!

Zelišča za odpravljanje ustnega zadaha in hkrati za uravnavanje prebave:

  • Vrtni janež, Pimpinella anisum
  • Koriander, Coriandrum sativum
  • Poprova meta, Mentha × piperita
  • Ameriški slamnik, Ehinaceja
  • Navadna kamilica, Chamomilla recutita
  • Dišeči klinčevec ali nageljnove žbice, Syzygium aromaticum
  • Cejlonski cimetovec, Cinnamomum zeylanicum
  • Kurkuma, Curcuma longa
  • Rožmarin, Salvia rosmarinus
  • Sivka, Lavandula
  • Ingver, Zingiber officinale
  • Žajbelj, Salvia officinalis
  • Bazilika, Ocimum basilicum
  • Ožepek, Hyssopus
  • Peteršilj

Peteršilj

Peteršilj seveda vsi dobro poznamo in ga tudi gojimo na večini naših vrtov. Poleg uporabe v kulinariki, lahko peteršilj uporabimo tudi v zdravilne namene. Deluje kot diuretik, pomaga pri krčih in napenjanju, razstrupljam jetra, preprečuje slab zadah  in odvaja vodo iz telesa. Vsekakor pa je peteršilj nepogrešljiv v kuhinji.

Peteršilj, Petroselinum crispum, je zelnata dvoletnica, ki izvira iz vzhodnega Sredozemlja, sedaj pa jo gojimo v vseh zmerno toplih krajih sveta. Večina zahodnjaških kuharjev, si verjetno ne zna predstavljati priprave jedi, posebej jedi na žlico,  brez te čudovite začimbe. Najbolj cenjen je koreninasti peteršilj, predvsem zaradi debele korenine. Vzgojili so ga že v 16.stoletju v Nemčiji.

Okus in vonj peteršilja in uporaba v kulinariki

Peteršilj ima rahlo pikantno aromo, z rahlim pridihom po janežu in limonah. Ima močan zeliščni okus in komaj zaznaven poprast priokus. Navaden peteršilj ima nekoliko nežnejši vonj od kodrastega peteršilja, obe sorti pa dopolnjujeta in in poudarjata vonj in okus drugih zelišč.

Pri peteršilju običajno uporabljamo sveže liste, za odišavljanje juh lahko uporabimo tudi listne peclje. Kadar želimo uporabiti korenino peteršilja, izberemo korenasti peteršilj. Vse sorte peteršilja so okusen dodatek jedem. Imajo čist in osvežujoč okus. Peteršilj vsebuje vitamina A in C, ter tudi veliko železa. Peteršilj uporabljamo za pripravo raznih omak, solat, nadevov ali omet. Sveži vonj peteršilja bomo najdlje ohranili, če ga dodamo jedem drobno sesekljane liste tik pred koncem kuhanja.

Korenasti peteršilj uporabljamo predvsem za juhe in enolončnice, korenino peteršilja lahko tudi blanširamo ali pražimo, lahko pa jo tudi skuhamo kot ostalo korenasto zelenjavo. Peteršilj je nepogrešljiv pri pripravi številnih svetovnih tradicionalnih zeliščnih in začimbnih mešanic:

  • Peteršilj je pomembna sestavina francoskega zeliščnega šopka.
  • Nepogrešljiv je pri pripravi persilad in  italijanske gremolate.
  • Peteršilj je tudi sestavni del zelene salse, peteršiljeve solate in tabboluleh.
  • Vse sorte peteršilja se prilegajo k limoni, jajcem, paradižniku, ribam, rižu, večini zelenjave in k jedem z lečo.
  • Prav tako  se vse sorte peteršilja lepo dopolnjujejo z baziliko, česnom, čilijem, drobnjakom, kaprami, kislicami, krebuljico, lovorjem, majaronom, navadno meliso, meto, origanom, pehtranom, poprom in rožmarinom.

Peteršiljev pesto

Skoraj povsod po svetu imajo kakšno posebno omako, ki jo ponudijo k jedem ali jo uporabijo za pripravo same jedi. Pesto iz peteršilja lahko ponudimo k testeninam, kot omako za pomakanje ali ga ponudimo k zelenjavi. Peteršiljev ali bazilikin pesto, je izvrstna omaka za ribe. Za pripravo pesta iz peteršilja, potrebujemo:

  • 4 pesti svežih peteršiljevih listov
  • 1 velik strok česna (olupljen in zdrobljen)
  • 30 gramov parmezana
  • 6 gramov olivnega olja

Vse sestavine, razen olivnega olja, zmeljemo v strojčku za pripravo hrane. Ko so vse sestavine zmlete in dobimo gosto zmes, dodamo olivno olje in vse skupaj zmešamo v gosto omako.

Gostoto omake uravnavamo z dolivanjem olja. Pesto lahko pripravimo tudi tako, da česen in peteršilj stremo v kuhinjskem možnarju, med trenjem pa počasi dodajamo manjše količine pinjol, nato dodamo sir in nazadnje olivno olje, toliko časa, da dobimo želeno gostoto omake.

Kaj za odpravljanje ustnega zadaha priporočajo strokovnjaki?

Strokovnjaki, ki se ukvarjajo z boleznimi zob, dlesni ali na splošno z zadahom in neprijetnim telesnim vonjem, so pripravili nekaj splošnih nasvetov, ki vam bodo prav gotovo pomagali pri odpravi težav z zadahom.

Predvsem moramo spremeniti življenjske navade! Po vsakem obroku si očistimo zobe, uporabimo tudi nitko in dobro skrtačimo jezik. S tem odstranimo hrano, ki povzroča bakterije in tudi preprečimo bolezni dlesni.

Če ne želimo, da nam smrdi iz ust, se moramo izogibati določeni hrani. Vsi vemo, da imamo zadah po čebuli, česnu, začinjeni hrani, cigaretih in alkoholu. Po obroku, ki nam lahko povzroči zadah ali telesne vonjave, lahko žvečimo semena navadnega komarčka. Komarček deluje tudi kot naravno odvajalo, kar prav tako pomaga pri odpravljanju slabega zadaha. Pomagamo si lahko tudi s svežim peteršiljem, meto in  rožmarinom.

Zeleni čaj in eterična olja za odpravljanje zadaha

Neka Kanadska študija je dokazala, da odpravljanje zadaha pomaga tudi zeleni čaj!  V Koreji pa so naredili obsežno študijo o učinku eteričnega olja čajevca! Ustna voda, ki je pripravljena iz razredčenega eteričnega olja čajevca, poprove mete in limone, lahko učinkovito zmanjša ustni zadah.

 Eteričnemu olju, ki ga bomo uporabili, dodamo 250 ml vode in s tem pripravkom izpiramo usta. Uporabimo lahko tudi eterično olje evkalipta, ki bo poleg tega, da bo osvežil zadah, tudi preprečeval vnetje dlesni!

Držite se osnovnih načel zdravega življenja, uživajte veliko sadja in zelenjave, večkrat se odpravite v naravo in redno razstrupljajte svoje telo. Ob skrbni negi vašega telesa, bo izzvenel tudi slab zadah!

Japonska juha miso za odpravljanje ustnega zadaha

Miso je tradicionalna japonska začimba, ki jo pripravljajo iz fermentiranega ječmena, riža ali soje. Začimba miso je običajno na voljo v prahu ali  kot pasta. Najbolj poznana jed iz te začimbe je juha miso, ki je tudi izredno učinkovita za odpravljanje slabega zadaha. Kadar imamo na jedilniku jedi, ki vsebujejo česen ali čebulo, lahko tudi kakšno bogato sladico, potem je super rešitev za preprečevanje zadaha ravno juha miso!

Recept za juho miso:

  • 4 lončke instant dashi japonske juhe
  • 4 žlice miso paste
  • 3 čebule
  • 4 rezine tofuja
  • 3 listi posušenih morskih alg (wakame ali kombo)

Za preprosto miso juho je najbolj preprosto, če uporabimo že pripravljeno instant dashi juho iz kosmičev alg in palamide. Juho zavremo na zmernem ognju, nato z malo juhe zmešamo miso pasto, da dobimo gladko maso. Nato maso počasi, med mešanjem, zlijemo nazaj v juho dashi. Pomembno je, da juho ves čas močno mešamo, da preprečimo nastanek grudic.

Nato dodamo v juho čebulo, narezano na tanke rezine, tofu narezan na kocke in rehidrirane, na tanke rezine narezane alge. Juho pustimo vreti še 3 minute, po okusu lahko dodamo še miso pasto ali kakšne druge začimbe. Okusno enolončnico lahko skuhamo tudi z dodatkom kakšne druge zelenjave.

Postrežemo zelo vročo, običajno pred kosilom kot predjed.

Miso juha za odpravljanje slabega zadaha

 

 

Karmen

Recent Posts

SEBOROIČNI DERMATITIS – KAKO GA PREPREČITI

Kaj je seboroični dermatitis? Seboroični dermatitis ali ekcem je kronično vnetno stanje kože, ki prizadene…

5 dni ago

Živila, Ki Lahko Poslabšajo Artritis in Bolečine v križu

Bolečine v križu in artritis spadata med najpogostejše težave, ki vplivajo na kakovost življenja milijonov ljudi po svetu.…

6 dni ago

Najbolj priljubljene Božične sladice v Sloveniji

Najbolj priljubljene Božične sladice v Sloveniji! Tradicionalni slovenski Božični recepti so še vedno izredno priljubljeni,…

1 teden ago

Recepti za najboljše božične piškote

Recepti za najboljše božične piškote! Božični čas ni popoln brez omamnih vonjav sveže pečenih piškotov.…

1 teden ago

Katere so najbolj priljubljene božične sladice?

Katere so najbolj priljubljene božične sladice? Božični čas je pravi raj za sladkosnede! Vonj po…

1 teden ago

Kako Zadosten Vnos Vode Podpira Zdravje Hrbta in Preprečuje Bolečine v Križu

Redko kdo povezuje pitje vode z zdravjem hrbta, a zadosten vnos tekočine igra ključno vlogo…

2 tedna ago

This website uses cookies.