Vegetarijanski recepti: Vegetarijanstvo je način prehranjevanja, ki izključuje živila živalskega izvora. Ločimo tri vrste vegetarijanstva in veganstvo.
Pri nekaterih načinih vegetarijanstva uživamo mleko, mlečne izdelke in jajca. Kadar pa se lotimo bolj strogega načina, potem iz hrane izločimo celo med in se prehranjujemo samo s svežim sadjem in zelenjavo.
Pri pripravi receptov uporabimo lokalno in sezonsko zelenjavo, ki je ekološko pridelana. Iz zelenjave lahko pripravimo okusne vegetarijanske enolončnice
Kazalo
Vegetarijanski recepti ki vsebujejo mleko, mlečne izdelke in jajca, so primerni za tako imenovane lakto-ovo vegetarijance.
Ovo vegetarijanci uživajo samo jajca, če pa uživamo samo mleko in mlečne izdelke pa spadamo v skupino lakto vegetarijancev. Če pa se odločimo za veganstvo, potem moramo iz prehrane vsa živila živalskega izvora, mlečne izdelke, jajca in tudi med.
Vegetarijanska dieta nam lahko na začetku povzroča tudi nekaj težav, posebej kadar se ne prehranjujemo doma. Problem nastane, če smo povabljeni na kakšno slavje ali družinsko srečanje, kot je Božična večerja, velikonočno slavje, poroka ali kakšno drugo druženje. Če gostitelj ne ve za naš način prehranjevanja, nam bo seveda ponudil običajno hrano.
Vegetarijanska dieta je precej dobro raziskana, pravzaprav je edina dieta ki so ji strokovnjaki posvetili res veliko časa. Konsenz znanosti glede vegetarijanstva je izredno strokovno in jasno prikazan v izjavi največje prehranske organizacije na svetu:
Citiram: Pravilno sestavljena vegetarijanska in veganska prehrana je primerna in zdrava za vse stopnje človekovega razvoja, vključno z dojenjem, nosečnostjo, otroštvom, kot za starostnike, športnike in fizične delavce. Ima številne prednosti, kot je manjša pojavnost raka, bolezni srca in ožilja, diabetesa tipa II, manjša pojavnost povišanega krvnega tlaka in telesne teže.
Ribe, meso, jajca in mlečni izdelki, so popolna beljakovinska hrana. To pomeni, da vsebujejo tudi vse aminokisline, ki jih telo potrebuje. Mnogi vegetarijanci, ki se ne zelo strogo držijo vegetarijanskega prehranjevanja, to hrano nadomeščajo z jajci, sirom in drugimi mlečnimi izdelki.
To seveda ni najboljša rešitev, saj mlečni izdelki visokokalorični in vsebujejo tudi veliko nasičenih maščob. Beljakovinsko uravnoteženo prehrano lahko dosežemo s kombinacijo različnih beljakovinskih živil rastlinskega izvora. Vsakodnevno prehrano pa obogatimo še z živili kot so fofu.
Stročnice, žita, jedrca in semena so dobra vegetarijanska hrana, vsebujejo veliko beljakovin, ne pa tudi vseh aminokislin. Skrivnost uravnotežene prehrane je v kombiniranju živil.
Pomembno! Vegetarijanci moramo biti pozorni tudi na povezavo med železom in vitaminom C. Človeški organizem zlahka absorbira železo ki se nahaja v mesu. Težje pa to naredi, oziroma le s pomočjo vitamina C, pa absorbira železo iz zelenjave, žit, stročnic ali jajc.
Pri pripravi teh živil, zraven ponudimo tudi zeleno solato, paradižnik ali citruse. Če nam kljub temu primanjkuje življenjsko pomembnih aminokislin, vitaminov in mineralov, si moramo pomagati z uživanjem vegetarijanskih prehranskih dopolnil.
Stročnice so pri vegetarijanski prehrani pomemben vir beljakovin, najpogosteje pri pripravi jedi uporabljamo čičeriko in vse vrste fižola. S skodelico kuhane čičerike ali kuhanega fižola, pridobimo približno 15 gramov beljakovin. V stročnicah so tudi kompleksni ogljikovi hidrati, vitamin B1, ki blaži nespečnost in živčnost, ter mnogi drugi vitamini in minerali.
Stročnice so tudi bogat vir železa, ki je potreben pri sintezi hemoglobina. Hemoglobin pa je odgovorne za prenos kisika do možganov in nato po celem telesu. Stročnice so tudi bogate z aminokislinami, ki sodelujejo pri proizvodnji norepinefrina, to je živčni prenašalec, ki je odgovoren za izboljšanje refleksov.
Poleg fižola in čičerike, je izvrsten vir beljakovin tudi soja. Vsebuje tudi nenasičene maščobe, ki so v nasprotju z živalskimi maščobami precej bolj koristne za naše zdravje. Iz soje izdelujejo tudi tofu in tempeh, ki zelo blagodejno vplivata na črevesje.
Čičerika, Cicer arietinum, je okusna stročnica, ki prihaja iz Sredozmlja. Pri nas čičeriko poznamo pod narečnimi imeni slanac in nosec. Zrna čičerike so po obliki podobna lešniku, so rumene barve in zato za njo pogosto uporabljamo tudi ime rumeni grah. Čičeriko uporabljamo svežo ali posušeno.
Sveže nabrano čičeriko pripravljamo kot grah, ko pa je suha, ravnamo z njo kot s fižolom. Sveža čičerika je kuhana v 20 minutah, suho čičeriko pa pred kuhanjem namakamo 12 ur in nato kuhamo pol ure. Čičerika je bogata z beljakovinami in vlakninami. Skodelica čičerike zadošča za tretjino dnevne potrebe po beljakovinah.
Zaradi visoke prehranske vrednosti, je čičerika izredno priljubljena med vegetarijanci in vegani. Čičerika ima mnoge blagodejne vplive na naš organizem, predvsem varuje zdravje srca, primerna je za diabetike, antioksidanti v čičeriki nas varujejo pred rakavimi obolenji, znižuje povišan holesterol v krvi, pomaga pri anemiji in pri kronični utrujenost. Poleg tega pa jo lahko uporabimo tudi pri shujševalnih dietah. Čičerika namreč povečuje občutek sitosti.
Vir: MedicalNewsToday: Kakšne so prednosti čičečrike?
Za preprosto vegetarijansko jed s čičeriko, potrebujemo naslednje sestavine:
Čičeriko prejšnji dan namočimo in jo naslednji dan kuhamo pol ure. Medtem pripravimo skuto, ki ji dodamo drobno sesekljan peteršilj in drobnjak. Primešamo še sesekljane česnove stroke in nekaj žlic kisle smetane, da dobimo gosto, tekočo maso. Skuto še solimo in jo primešamo kuhani čičeriki. Jed ponudimo rahlo ohlajeno.
Gratiniran fižol s sirovo omako je čudovita vegetarijanska jed. Za pripravo bomo potrebovali približno eno uro, z obrokom bomo pridobili 564 kalorij. Recept je pripravljen za 4 osebe, potrebujemo naslednje sestavine.
Sirova omaka
V večji ponvi segrejemo olivno olje in dodamo na kolobarje narezan por. Na šibkem ognju ga nekaj časa med mešanjem dušimo. Ko se por zmehča, ga poberemo iz ponve in postavimo na stran.
V isto ponev nato stresemo strt česen in narezane gobe (jurčke, lisičke). Med občasnim mešanjem pražimo približno 5 minut. Dodamo še fižol, paradižnik, paradižnikovo mezgo, 3 žlice sesekljanega peteršilja, sol in poper. Mešanico segrejemo do vretja, zmanjšamo ogenj in nato še 20 minut pokrito dušimo na zmernem ognju.
Medtem ko se jed počasi duši, pripravimo sirovo omako. V manjši ponvi stopimo maslo, dodamo malo pirine moke ( lahko tudi riževo ali sojino moko) in med mešanjem pražimo 1 minuto.
Ponev odstavimo z ognja in počasi prilijemo mleko. Zavremo in mešamo toliko časa, da se omaka zgosti. Omako na zmernem ognju kuhamo še 3 minute, nato jo odstavimo in nekoliko ohladimo. Ko je omaka ohlajena, vmešamo jajce in sir, ter po okusu dodamo sol in poper.
V pekač stresemo fižolovo zmes in pokrijemo s porom. Čez prelijemo sirovo omako. Pečico segrejmo na 190 stopinj C, pečemo 30 minut. Ko je sirova omaka zlato rumene barve, je jed pečena. Preden jed ponudimo, jo posujemo s preostankom sesekljanega svežega peteršilja.
Vegetarijanski recepti z zelenjavo: Krepka in nasitna enolončnica, ki je bo vesel vsak vegetarijanec. Recept je namenjen za 4 osebe, jed je izredno bogata z vlakninami. Enolončnico postrežemo z zeliščnimi cmoki. Jed pripravljamo v pečici, ena porcija znaša 509 kalorij.
Sestavine za enolončnico z ješprenjem:
Sestavine za zeliščne cmoke:
Najprej se lotimo priprave zeliščnih cmokov. V večjo skledo damo pirino moko, dodamo narezano rastlinsko mast, zelišča, sol in poper. Prilijemo malo vode in zgnetemo mehko testo, ki ne sme biti lepljivo. Oblikujemo kroglice in jih postavimo na stran.
V večji ponvi stopimo rastlinsko maslo in ko se zapeni dodamo narezane šalotke. na šibkem ognju jih pražimo 4 minute, toliko da se zmehčajo a še ne porjavijo. Prilijemo zelenjavno jušno osnovo, korenček, pastinak, ješprenj in lovorjev list. Vse skupaj zavremo in postavimo v pečico. Enolončnico pečemo približno 30 minut pri 190 stopinjah C.
Po pol ure vzamemo jed iz pečice, primešamo narezane bučke, na cvetke razdeljeno cvetačo, grah, sesekljana zelišča, sol in poper. Dodamo še zeliščne cmoke in enolončnico še za 20 minut postavimo v pečico, da se skuhajo še cmoki in ostala zelenjava. Jed ponudimo še vročo, prej odstranimo lovorjev list.
Zelje je prava zakladnica zdravilnih učinkovin: vsebuje beljakovine, lahko prebavljive ogljikove hidrate in neprebavljive prehranske vlaknine. Kadar zelje raste v bogati zemlji, najdemo v njem tudi mikrominerale selena. V zelju je tudi velika količina vitamina C, ter minerale železo, kalij, magnezij, žveplo in baker.Vsebuje tudi vitamin B1, vitamin K in vitamin U, ki je pomemben za zdravje želodca.
Zelje pospešuje presnovo ogljikovih hidratov in uravnava delovanje žlez z notranjim izločanjem. Antioksidanti v tej zelenjavi se uspešno borijo pred napadi prostih radikalov, ter povečujejo proizvodnjo pomembnih encimov, ki jih telo potrebuje za dnevno razstrupljanje. Kislo zelje zmanjšuje povečane vrednosti holesterola v krvi, spodbuja prebavo in ureja zdravo črevesno floro.
Sarme so priljubljena jed iz zelja, mletega mesa in riža. Okusno jed imajo radi tudi vegetarijanci, zato smo jo tokrat pripravili brez mesa.
Sestavine za brezmesno sarmo:
Liste kislega zelja ločimo od glave, če so listi telo veliki jih prerežemo na pol in odstranimo debele peclje na sredini lista.
Na olivnem olju popražimo drobno sesekljano čebulo, dodamo drobno narezano korenje in vse skupaj še nekaj časa pražimo. Dodamo še opran riž in ga prav tako nekaj časa pražimo skupaj s čebulo in korenjem. Občasno prilijemo malo vode ali zelenjavne jušne osnove, da se nam riž ne prismodi. Polovico orehov zmeljemo, polovico pa drobno sesekljamo. Dodamo jih k rižu, ter začinimo z eno žlico mlete paprike, dodamo še sol in poper po okusu. Vse sestavine še malo pražimo, nato nadev odstavimo z ognja.
Na vsak zeljni list položimo eno žlico nadeva in ga zavijemo v sarme. Zvite sarme polagamo v večjo ponev v krogu, eno zraven druge. Zalijemo jih z vodo ali z zelenjavno jušno osnovo, toliko da jih cele prekrijemo. V drugi ponvi segrejemo 2 žlici olivnega olja, dodamo žličko pirine moke, malo popražimo in dodamo še žličko mlete paprike. Premešamo in prilijemo k sarmicam. Sarme počasi kuhamo približno dve uri, občasno ponev malo stresemo, da se sarme ne primejo.
Riž je pogosto na krožnikih vegetarijancev, zato ga verjetno tudi znajo pravilno skuhati. A pri kuhanju riža se lahko marsikaj zalomi, najpogosteje ga razkuhamo ali pa ga skuhamo veliko preveč. Pri kuhanju riža se nam lahko tudi zgodi da je čisto brez okusa ali presuh. Pri kuhanju riža moramo najbolj pozorni na razmerje riža in vode, najbolje, da se držimo nasvetov ki so običajno napisani na embalaži.
Sol dodamo ko voda zavre in tik preden damo vanjo riž, pozorni bodimo tudi na to, kakšno vrsto riža kuhamo. Če kuhamo rjavi riž, potrebuje več vode kot navaden beli riž. Riž vedno kuhamo pokrit, pokrovke vsaj 10 minut ne dvigujmo, da nam ne uide para.
Tudi pri kuhanju rižote se moramo držati določenih pravil, brez masla in belega vina ni dobre rižote. Vegetarijanci jedi prilagodijo po svoje in tudi rižoto lahko naredimo brez mesa, samo z zelenjavo. Če ne želimo uporabiti masla, ga lahko nadomestimo z drugim primernim živilom, na primer s kokosovim maslom. V severnem delu Italije k rižoti vedno dodajo tudi sir parmezan, pogosto pa jo pripravljamo tudi z bešamelno omako.
Por je izredno dragocena zelenjava, zato je prav, da ga pogosto vključimo v jedilnik. Vsebuje izjemne učinkovine: žvepleno eterično olje, vitamine A, B1, B2, B6, vitamin C, selen, baker, cink, železo, kalcij, magnezij in izredno pomembno učinkovino alicin. Alilno gorčično olje deluje kot naravni antibiotik, deluje razkuževalno in obnavlja črevesno floro.
Za okusno vegetarijansko porovo rižoto potrebujemo naslednje sestavine:
V ponvi segrejemo polovico maščobe in na njej popražimo drobno sesekljano čebulo. Ko čebula ovene, dodamo riž in premešamo. Ko riž postekleni, prilijemo pol kozarca belega vina in počakamo da izhlapi. Dodamo vročo zelenjavno jušno osnovo, malo jo prihranimo za kasneje. Jed pokrijemo in na majhnem ognju počasi dušimo.
Por očistimo in narežemo na koščke. V drugi ponvi segrejemo preostanek masla in na njem popražimo por. Premešamo in zalijemo z malo vroče zelenjavne jušne osnove. Pokrijemo in počasi dušimo. Deset minut preden je riž skuhan, pripravimo bešamelno omako s sirom. Ko je omaka pripravljena jo odstavimo in previdno primešamo 2 rumenjaka, nato primešamo dušen por in vse skupaj dodamo na kuha riž. Še enkrat premešamo in takoj serviramo.
Rižoto lahko pripravimo tudi samo z zelenjavo, samo s kančkom olivnega olja, kar nas pogosto učijo vegetarijanski recepti. Za pripravo okusne vegetarijanske rižote, ki je primerna tudi za otroke, ki imajo povišano telesno težo, potrebujemo naslednje sestavine:
Na olivnem olju prepražimo drobno sesekljano čebulo. Ko čebula porumeni, dodamo na manjše kose narezano zelenjavo. Pri zelenjavi pustimo domišljiji prosto pot….dodamo lahko brokoli, por, bučke, korenje, v času gob pa dodamo lisičke ali jurčke.
Zelenjavo počasi dušimo in ko je na pol kuhana, dodamo riž in zalijemo z vrelo zelenjavno jušno osnovo. Pokrijemo in počasi kuhamo 20 minut.
Zelenjavno osnovo in gorčico segrejemo. Šalotke olupimo in drobno nasekljamo. Čili očistimo, odstranimo semena in drobno sesekljamo. Bučno meso narežemo na manjše kose. V ponvi segrejemo dve žlici olja in popražimo šalotko, čili, poper in janež.
Dodamo riž in ga dušimo toliko časa, da postekleni, nato takoj dodamo narezane buče. Zalijemo s pomarančnim sokom in dodamo malo zelenjavne osnove. Mešamo toliko časa, da riž vpije skoraj vso tekočino, nato spet dolijemo zelenjavno osnovo. Postopek ponavljamo toliko časa, da je riž kuhan, a še vedno čvrst.
Jajčevce operemo, podolžno prerežemo na rezine in jih na preostalem olju močno popečemo z obeh strani. Zalijemo s sojino omako in začinimo z majaronom, dodamo še limonin sok. Riž odstavimo z ognja in primešamo maslo in baziliko. Rižoto po potrebi še začinimo in postrežemo z jajčevci.
Sladice so že od nekdaj sestavni del obroka, zato so posamezniki, ki se odločijo za nekoliko drugačen ali zdrav način prehranjevanja, pogosto prikrajšani za razne dobrote. Vendar to ni več potrebno, saj lahko pripravimo okusne sladice tudi brez uporabe moke, masla ali jajc. To so seveda presne sladice, ki jih pripravimo brez peke, a imajo videz in tudi okus čisto prave sladice. Tudi vegetarijanski recepti poznajo presne sladice, ki vsebujejo razna zdrava živila, kot so pistacije, avokado….
Pistacija je poleg kulinarične uporabe primerna tudi kot zdravilno zelišče. Vsebuje veliko nenasičenih maščobnih kislin, veliko antioksidantov, vitaminov in mineralov. Redno uživanje pistacije pomaga krepiti imunski sistem, včasih pa so pistacijo uporabljali za odvajanje vode iz telesa. Z odvajanjem vode iz telesa so tudi razstrupljali jetra in celo telo. Vsekakor so pistacije izredno okusno in zdravo živilo! Vegetarijanski recepti pogosto vsebujejo pistacijo.
Za okusno presno torto potrebujemo naslednje sestavine:
Posip za presno torto:
Čokoladna krema za presno torto:
V multipraktiku grobo zmeljemo 200 gramov izluščenih pistacij. Dodamo še na koščke narezane datlje in vse skupaj meljemo toliko časa da dobimo enotno maso, ki jo lahko oblikujemo v kroglice. Če se sestavine ne dajo dobro oblikovati, potem dodamo žlico kokosovega masla.
Okrogel pekač za torte obložimo s folijo za živila in vanj stresemo pripravljeno maso. Z vlažnimi rokami maso dobro pritisnemo ob dno modela in tako naredimo enakomerno debelo spodnjo plast torte. Pekač za torte z maso postavimo v zamrzovalnik.
Medtem ko hladimo spodnji del torte, prerežemo avokado, odstranimo koščico in iz lupine poberemo avokadovo meso, ki ga nato damo v multipraktik. Dodamo presni kakav v prahu, kokosovo mast, kokosov sladkor, sol in semena vanilije, ki smo jih dobili iz stroka vanilje. Vse sestavine dobro premešamo da dobimo gosto in gladko kremo.
Iz zamrzovalnika vzamemo pekač z maso in kremo ki smo jo pripravili namažemo na ohlajeno dno torte. Maso enakomerno porazdelimo po podlagi in nato toro posipamo še z grobo zmletimi pistacijami. Po vrhu presne torte lahko dodamo tudi nekaj celih pistacij za dekoracijo.
Tako pripravljeno presno torto damo spet za nekaj ur v zamrzovalnik, da se še avokadova krema dobro učvrsti, sama torta pa ohladi. Ko je krema dovolj čvrsta da jo lahko režemo, vzamemo torto iz zamrzovalnika, odstranimo obroč tornega modela in folijo. Toro narežemo in takoj postrežemo.
Mnogi mislijo, da je priprava vegetarijanske hrane zapletena, a je verjetno ravno nasprotno. Če imamo svoj vrt in si lahko sami pridelamo sezonsko zelenjavo, ki je pridelana ekološko in brez uporabe umetnih gnojil, potem smo res lahko srečen vegetarijanec. Vegetarijanske juhe so lahko čisto klasične, kot so zeljna juha, krompirjeva juha, lečna juha, bučkina juha, navadna zelenjavna juha in ostale klasike. Vegetarijanski recepti z juhami običajno vsebujejo navodila za pripravo sveže zelenjave, pogosto pa je v receptih tudi kislo zelje in stročnice.
Lahko pa vegetarijansko juho pripravimo tudi iz bolj eksotičnih sestavin, pri tem moramo biti pozorni od kje sestavine prihajajo in če so ekološko pridelane. Za pripravo bolj eksotičnih juh uporabimo začimbe kot so ingver ali curry, ter uporabimo kokosovo mleko, chia semena ali avokado. Izbira je velika, vegetarijanske juhe pa so okusne in če naredimo bolj goste so kot enolončnica nadomestilo za cel obrok.
Zeljna juha je krepka domača jed, nekoliko je šla v pozabo, saj je bila to včasih jed revežev. Zeljna juha je priljubljena tudi za razstrupljanje telesa, najdemo pa jo tudi v receptih za hujšanje. Zelje čisti telo, vsebuje pa tudi pomembne vitamine, ima pa tudi najnižjo energijsko vrednost med vsemi vrtninami.
Zelje je dober vir prehranskih vlaknin, deluje kot antioksidant, za to so odgovorni vitamini A, C in vitamin E. Vegetarijanski jedilniki pogosto vključujejo zeljno juho, saj dobi telo iz zelja mnoge koristne učinkovine. Vegetarijanski recepti pogosto vsebujejo sveže zelje in prav tako kislo zelje.
Za preprosto zeljno juho potrebujemo naslednje sestavine:
Zeljno glavo očistimo in jo narežemo na 1 cm velike kocke, ki jih skuhamo v slanem kropu, dodamo še nekaj zrnc kumine. Ko je zelje po približno 20 minutah skuhano, ga odcedimo. Krompir olupimo, narežemo na kocke, dodamo sol in skuhamo. Ko je krompir kuhan, ga odcedimo in pretlačimo.
Na olivnem olju prepražimo drobno sesekljano čebulo in česen, dodamo ju pretlačenemu krompirju. Premešamo in zalijemo z vodo v kateri smo kuhali krompir s kumino. Še enkrat premešamo in dolijemo malo zelenjavne jušne osnove in dodamo odcejeno kuhano zelje. Preden zeljno juho postrežemo, jo potresemo z drobno sesekljanim peteršiljem.
Česnova vegetarijanska juha je klasična juha s česnom in popečenim kruhom. Za 4 osebe potrebujemo naslednje sestavine:
Najprej očistimo česnove glavice in olupimo stroke. V ponvi segrejemo olivno olje in na njem na hitro popražimo cele česnove stroke, pazimo, da ne porumenijo. Dodamo drobno sesekljan svež peteršilj, žajbljeve liste in vejico timijana. Prilijemo liter in pol zelenjavne jušne osnove, po okusu solimo in kuhamo približno pol ure. V lončku razžvrkljamo žlico pirine moke v mrzli vodi in vmešamo maslo.
Juho precedim, odstranimo česen in z metlico za stepanje previdno vmešamo razžvrkljano moko z maslom. Dobro premešamo, da se ne naredijo grudice. Juho spet segrejemo, vendar ne sme zavreti. Opečemo rezine kruha in jih damo v skodelice, v katerih bomo postregli juho. Čez popečene rezine kruha prelijemo česnovo juho in potresemo s sirom.
Testenine so priljubljena jed tudi med vegetarijanci. Testenine so preproste za pripravo, več pozornosti moramo posvetiti pripravi vegetarijanskih omak. Najbolj poznana je omaka bolognese za špagete, ki pa jo lahko pripravimo tudi brez mesa.
Za pripravo omak brez mesa imamo na voljo velik izbor zelenjave, zelišč, začimb, tudi divje hrane kot je čemaž ali regrat, ter seveda domača paradižnikova omaka. V omake lahko vključimo tudi koprive, buče, bučke, gobe in še mnogo drugih zdravih živil. Omake iz zelenjave so primerne tudi za pripravo zdravih jedi za otroke.
Vegetarijanski recepti pogosto vsebujejo špagete! Špageti so hitro pripravljeni, skuhamo jih al dente, pripravimo omako in kosilo je pripravljeno. Za vegetarijanske špagete z mocarelo, potrebujemo naslednje sestavine:
Najprej dva zrela paradižnika potopimo v vrelo vodo in ju olupimo. Odstranimo semena in ju narežemo na koščke. V ponvi segrejemo olivno olje in popražimo drobno sesekljan česen. Ko česen prijetno zadiši, dodamo na koščke narezan paradižnik. Dodamo baziliko, origano, sol in poper, pokrijemo in na majhnem ognju dušimo približno 15 minut.
Medtem skuhamo špagete, seveda al dente, da ne bodo razkuhani. Skuhane špagete odcedimo, v omako pa dodamo na kocke narezano mocarelo. Špagete razdelimo na porcije po krožnikih in dodamo omako.
Vegetarijanci so najbolj veseli, če lahko zelenjavo pobirajo s svojega vrta. Zaradi tega so jedilniki sestavljeni tako, da se porabi čimveč sveže in sezonske zelenjave. V poletnem času to seveda ne predstavlja težave, tudi jesenski čas je še bogat z dobrotami z vrta, pozimi pa lahko sveža zelenjava predstavlja velik problem. Za zimo si po različnih receptih pripravimo ozimnico, najpogosteje zelenjavo vlagamo v kis ali olje ali pa jo zamrznemo.
Pečene bučke, paprika in gobe, so izvrsten vir vitamina C in B. Za pripravo zelenjave na žaru ne potrebujemo veliko nasvetov, a vseeno je dobro vedeti, da se lepše speče, če jo narežemo na kose enake debeline. Preden zelenjavo premažemo z oljem in spečemo, jo za pol ure namočimo v mrzlo vodo, da med pečenjem ne izgubi vlage.
Segrejmo žar in pekač premažemo z oljem. V posodi zmešamo narezano papriko, čebulo, gobe in bučke. Zelenjavo poškropimo z olivnim oljem, posipamo z origanom in jo položimo na pekač. Zelenjavo pečemo 5 cm nad ognjem, približno 6 minut, nato jo obrnemo in pečemo še od 4 do 6 minut.
Pečeno zelenjavo preložimo na krožnik in jo premažemo z mešanico balzamičnega kisa, soli in popra. Pečeno zelenjavo lahko postrežemo toplo ali ohlajeno na sobno temperaturo.
Krompiruša je odlična brezmesna jed, ki jo pripravimo s krompirjem in listnatim ali vlečenim testom. Jed lahko pripravimo tudi z dodatkom mletega mesa, vendar bomo danes pripravili vegetarijansko krompirušo.
Recept za krompirušo:
Krompir operemo, olupimo in narežemo na majhne kocke. Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. Česen olupimo in stremo. V ponvi segrejmo žlico masti in najprej popražimo čebulo, dodamo strt česen in ko zadiši dodamo narezan krompir. Premešamo in najmanj 10 minut počasi pražimo, da je krompir na pol mehak.
Medtem pripravimo vlečeno testo, uporabimo lahko tudi listnato testo. Testo premažemo z mešanico olja in stopljenega masla, nanj položimo krompirjevo maso, čez pa z žlico premažemo kislo smetano. Testo z nadevom zvijemo in položimo v namaščen pekač, lahko ga tudi obložimo s papirjem za peko.
Zavitek lahko zvijemo tudi v okrogle pekač. Preden damo zavitek v pečico, ga premažemo z razžvrkljanim jajcem ali kislo smetano.
Pečico ogrejemo na 175 stopinj C in krompirušo pečemo približno pol ure.
Viri: Vegetarijanski recepti:
This website uses cookies.