občutek težkih nog

Občutek težkih nog – kako si pomagamo pri otekanju nog?

občutek težkih nog
Preprečite nastanek krčnih žil! Redno gibanje in zdrava prehrana! POGLEJ TU!

Imate večkrat občutek težkih nog? V Sloveniji ima vsak drugi prebivalec po 50. letu težave zaradi bolezni ven. Težave se sprva pokažejo kot bolečine v nogah, krčih, otekanje nog, razvijejo se lahko tanke, temno modre, majhne žilice, ki se imenujejo mrežaste vene.

Razvije se kronična bolezen ven, ki jo je potrebno pravočasno zdraviti, saj se lahko majhne žilice razširijo in izbočijo. Pri preprečevanju srčno žilnih bolezni ima velik pomen prehrana, zelo pomembno je, da uživamo veli sadja in zelenjave. Če ne marate sveže zelenjave, si skuhajte osvežilno zelenjavno juho!

Občutek težkih nog- vam otekajo noge?

Simptomi kroničnega venskega popuščanja so tudi pekoče in tope bolečine v nogah, oslabelost, utrujenost, občutek težkih nog, otekanje stopal, gležnjev in goleni. V poletnem času se težave še okrepijo, saj se vene zaradi vročine razširijo, odtok krvi je slabši, kri in tekočina zastajata v nogah, ki začnejo zatekati in boleti. Za otekanje nog niso krive samo krčne žile.

Otečene noge so lahko tudi znak srčnega popuščanja, bolezni jeter in ledvic. Med najučinkovitejša naravna zdravila za odpravljanje občutka težkih nog so borovničeve kapsule, kostanjeva krema  in  ognjičeva krema. 

Za lajšanje težav pri krčnih žilah, strokovnjaki priporočajo tudi uživanje prehranskih dodatkov. Poskusite hladno stiskano olivno olje, olje grozdnih pešk, zelene alge, kot so chlorella in spirulina. Pri uživanju alg moramo uživati dovolj tekočine, vedno jih zaužijemo dve uri pred obrokom.

Občutek težkih nog, kot boste razbrali iz spodnjih nasvetov, lahko nastane iz najrazličnejših razlogov. Poznamo:

  • pekoč občutek v nogah
  • boleče noge med spanjem
  • bolečine v nogah zvečer
  • boleče noge zjutraj
  • težke noge
  • boleče vene na nogah, idr….

Kdaj si pri bolečih nogah pomagati s počivalniki za noge?

Številni strokovnjaki za občutek težkih nog priporočajo večkratno, kratkotrajno posedanje, v nekaterih primerih pa se priporočajo najrazličnejša mazila za težke noge ali pa pogosta raba počivalnikov za noge. Namensko izdelani počivalniki za noge so ergonomski, lahko pa delujejo zgolj kot počivalo, opiralo ali naslonjalo za noge ali pa kot prava ergonomska podloga za noge.

Nekateri, namenski počivalniki so zasnovani tako, da jih lahko uporabite v pisarni (t.i. pisarniški počivalnik za noge). Ti so odlični predvsem za tiste, ki v svojih pisarnah delate več ur skupaj, dolgotrajno sedenje za pisalno mizo, pa nedvomno vpliva na občutek težkih in bolečih nog. Z majhnimi, poceni in priročnimi počivalniki lahko dosežete, da so vaše noge vzdignjene vsaj nekaj časa.

V domačih prostorih, uporabite za počitek nog, preproste, kompaktne in udobne počivalnike za dnevne sobe. Tak počivalnik, ki ima tudi podnožnik, vas v boljših trgovinah, ne pride čez dobrih 100€.

Zakaj dolgotrajno sedenje povzroča občutek težkih nog?

  • V današnjem času zaradi načina življenja in dela, veliko sedimo ali stojimo. Bolezni ven so predvsem znane pri poklicih, kjer se večinoma stoji, to so prodajalke, frizerke in ostali podobni poklici.
  • Tudi pri delu v pisarni ali za računalnikom boste večkrat imeli občutek težkih nog, posebej, če boste sedeli s prekrižanimi nogami. Ogroženi so tudi debeli ljudje, ki se posledično tudi premalo gibajo. Pogosto imajo krčne žile tudi ljudje, ki imajo povečan holesterol. Za varno hujšanje priporočamo članek: Kako shujšati?
  • Pri povišanem holesterolu in krvnem pritisku, povečamo uživanje omega 3 maščobnih kislin, ki blažijo težave pri krčnih žilah, topi maščobe maščobe v krvi in preprečuje srčni infarkt. Pomaga tudi redno gibanje, zato se vsak dan  odpravimo z družino na izlet v naravo. 
  • Tudi nošenje zelo ozkih oblačil, ki pritiskajo na območje dimelj lahko povzročijo motnje pri venskem pretoku iz spodnjih okončin proti srcu. Posebej moramo biti previdni na soncu in ne izpostavljamo nog direktnemu soncu.

Kako preprečimo bolezni ven?

Sami lahko največ naredimo za svoje zdravje in preprečimo nastanek krčnih žil. Predvsem nehajmo kaditi in popijmo kakšen kozarček vina manj. Največji sovražnik naših žil je vsekakor lenoba, saj po dolgotrajnem sedenju ali stanju v službi, vse prepogosto doma zasedemo prostor pred televizorjem, s kakšnim pregrešnim prigrizkom.

Poskušajmo se večkrat odpraviti v naravo, lahkoten tek ali hoja vsaj pol ure na dan bodo okrepili naš imunski sistem in telo vam bo hvaležno. Občutek težkih nog bo popustil in ponoči vas ne bodo več mučili krči. Veliko škode našemu ožilju naredijo tudi zdravila, ogromno stranskih učinkov puščata kemoterapija in obsevanje.

Kdaj obiskati zdravnika pri težavah z bolečimi nogami?

Kadar pa naše težave ne izzvenijo in se še stopnjujejo, se je potrebno odpraviti k zdravniku, ki bo presodil kakšno zdravljenje potrebujete. Poleg zdravil, ki vam jih predpišejo, je pri krčnih žilah potrebna tudi kompresijska terapija.

Ta terapija vključuje nošenje medicinskih kompresijskih nogavic in povijanje z elastičnimi povoji, kar lahko omili naše težave, vendar pri kroničnem venskem popuščanju povijanje nog lahko traja celo življenje. Pri venskih boleznih si seveda lahko pomagamo tudi z zelišči, obkladki, raznimi masažami.

Priporočamo ognjičevo kremo!

Olivno olje v pomoč pri boleznih ven

Že naše babice so vedele, da je oljčno olje pravo tekoče zlato, zato pogosto posegajmo po njem, saj naj bi deloval protibolečinsko, če ga vsak dan popijemo polovico kozarčka, če ga pa segrejemo, lahko boleče noge tudi zmasiramo.

Zelišča za preprečevanje bolečine v mišicah

Občutek težkih nog, otekle in boleče noge, bolečine v mišicah? Vas pogosto mučijo naštete težave? Bolečine v mišicah mučijo mnoge med nami in pogosto si lahko bolečine lajšamo z domačimi naravnimi pripravki iz zelišč. Za preprečevanje mišične bolečine lahko uporabimo naslednja zelišča: brogovita, limonska trava, rožmarin, sivka, vrtni timijan in še mnoga druga zdravilna zelišča. 

Limonska trava

Limonska trava, Cymbopogon citratus, je poznano zelišče, ki preprečuje krče, zbija vročino, deluje protibolečinsko, protidepresivno, razkužilno, protibakterijsko, protiglivično, pomirja in krepi telo, blaži bolečine v mišicah in sklepih.  

Losjon limonske trave: 30 kapljic eteričnega olja limonske trave razredčimo z žlico vodke in dodamo velik kozarec vode. Pripravek vlijemo v stekleničko s pršilko in uporabljamo kot dezodorant, ki bo tudi odganjal mrčes in klope. 

Masažno olje limonske trave: V 60 ml mandljevega olja dodamo 20 kapljic eteričnega olja limonske trave. S pripravkom masiramo boleče mišice in otekle noge. 

Poparek limonske trave: Pri prebavnih težavah, krčih in vetrovih, spijemo 1 skodelico poparka limonske trave trikrat na dan. 

Obkladek z limonsko travo: pest svežih nasekljanih listov limonske trave dve minuti prežimo na oljčnem olju. S pripravkom navlažimo manjšo brisačo in obkladek položimo na boleče mišice ali sklepe.

Limonsko travo lahko gojimo tudi pri nas, če živimo v bolj hladnem delu države, potem jo gojimo v posodah, ki jih čez zimo postavimo v ogrevan rastlinjak. Limonska trava ne prenese zmrzali, na prostem jo lahko imamo do temperature 7 stopinj C. V predelih kjer ni zmrzali, jo posadimo v rodovitna, vlažna, dobro odcedna tla na sočni legi v razmiku 60 cm.

Semena sejemo pri 18 stopinjah C in jih nato presadimo v lonce ali na prosto. Rastline lahko razmnožujemo z delitvijo korenin. Stebla limonske trave lahko pobiramo skozi celo leto. 

Borovnice

Mišične krče lahko lajšamo tudi z uživanjem svežih borovnic! Pred napornimi športnimi aktivnostmi in po njih, si privoščimo skodelico borovnic. Za sprostitev se lahko z otroki odpravimo na izlet v gozd in naberemo sladke modre jagode.

Otroci se bodo posladkali, mi pa bomo pospešili obnovo mišic. V borovnicah se skriva veliko koristnih snovi. Najbolj pomembni so antioksidanti, ki preprečujejo oksidativni stres in zavirajo vnetja v telesu. 

Zeliščna kopel za mišice

Za sprostitev mišic pomagajo tudi sol in zelišča v kopeli. S kopeljo izboljšamo krvni obtok in ublažimo bolečine v mišicah.

Postopek za pripravo kopeli:

  • 100 g soli; lahko uporabimo sol Mrtvega morja ali Himalajsko sol
  • 2 čajni žlički nasekljanih svežih ali posušenih borovih iglic
  • 2 čajni žlički nasekljanih svežih ali posušenih listov evkalipta
  • 2 čajni žlički svežih ali posušenih svetov sivke
  • 2 čajni žlički posušenih cvetov marjetic
  • 10 kapljic eteričnega olja; lahko eterično olje rožmarina, sivke, mete ali evkalipta

Sol in vsa zelišča stresemo v kuhinjski mešalnik in jih zmeljemo. S tem ko zelišča zmeljemo, razbijemo celične stene zelišč in zdravilne učinkovine se bodo lahko v kopeli izločile. Mešanico stresemo v steklen kozarec, dodamo eterična olja in dobro pretresemo. 

Žlico zeliščne soli položimo na krpo, lahko iz muslina in jo zavežemo v culico z dolgo nitko, ki jo obesimo na pipo, tako da bo vroča voda tekla v kad preko zeliščne soli. Sol se bo stopila, zelišča pa bodo ostala v krpici. Pripravimo primerno toplo vodo in v kopeli ostanemo najmanj pol ure. 

Zeliščno olje za lajšanje bolečin v mišicah

Za lajšanje bolečin v mišicah si lahko tudi sami pripravimo zeliščno olje, ki je pravzaprav bolj balzam za mišice. Mešanica zelišč je primerna za lajšanje bolečin pri išijasu in pri bolečem hrbtu. Balzam lahko uporabimo tudi pri bolečih sklepih ali mišicah.

Postopek priprave balzama:

  • 125 ml oljnega izvlečka šentjanževke
  • 125 ml oljnega izvlečka vrbovega lubja
  • 50 ml oljnega izvlečka brina ali ingverja
  • 150 ml tinkture navadne brogovite
  • 15 kapljic eteričnega olja rožmarina

Vse sestavine prelijemo v temno stekleničko in jo zapremo. Nato stekleničko dobro pretresemo in balzam že lahko uporabljamo.

Pred uporabo stekleničko vedno pretresemo, olje po potrebi vtiramo v prizadeta mesta. Zeliščno olje lahko hranimo do 6 mesecev na hladnem. 

 

Uporabljeno besedilo: občutek težkih nog, otekanje nog

 

Show Buttons
Hide Buttons