Najbolj priljubljena zelišča za izdelavo domače kozmetike so poleg ognjiča še rman, timijan, sivka, kamilica, meta, melisa, kostanj in lovor. Seveda lahko domače kreme in mazila pripravljamo še iz mnogih drugih zelišč! Poleg rastlin, za izdelavo narave kozmetike potrebujemo še osnovno olje, vosek, zgoščevalec, emulgator in eterična olja.
Kazalo
Osnovni recepti za domača mazila iz zelišč
V starih časih so imeli za izdelavo domačih mazil na voljo samo čebelji vosek, svinjsko mast in domača, rastlinska olja. V kreme običajno niso dodajali konservansov za podaljšanje obstojnosti, pač pa so bila mazila narejena samo na maščobni osnovi.
Za izdelavo domačih mazil, potrebujemo nekaj osnovnih pripomočkov. Skoraj nepogrešljiv je mešalnik, mlinček kavo, deska za rezanje, posoda za parno kopel, sklede, kapalke, lijak, možnar, merilne posodice, noži, tehtnica in cedilo.
Vse te pripomočke običajno že uporabljamo v kuhinji, zato nam jih ni potrebno na novo kupovati. Kreme in mazila spravimo v steklene lončke, tekoče izdelke pa v stekleničke. Naravni balzam za ustnice spravimo v posebne tube, za domače dezodorante pa uporabimo stekleničke s pršilko. Ko imamo pripravljene vse pripomočke za izdelavo domačih mazil, potrebujemo še sestavine.
Osnovna olja za izdelavo domačih mazil
Osnova vsake kreme ali mazila so olja. Najbolj priljubljena osnovan olja za izdelavo naravne kozmetike so naslednja:
- Arganovo in arašidovo olje
- Avokadovo olje
- Olje makadamije
- Olje črne kumine
- Konopljino olje
- Sezamovo olje
- Olje grozdnih pečk in sojino olje
- Olje mareličnih koščic in olje breskovih koščic
- Ricinusovo olje in laneno olje
- Mandljevo olje
- Kokosovo olje
- Orehovo olje, lešnikovo olje
- Laneno olje, kakavovo maslo
- Hladno stiskano olivno olje
V kreme pogosto dodamo tudi eterična olja, ki jih poljubno izbiramo glede na namen uporabe. Najbolj priljubljeno je eterično olje sivke, bergamotke, cimeta, čajevca, grenivke, eterično olje kamilice, jasmina, melisa, mandarina, nageljnove žbice, timijan in eterično olje vrtnice. Več o uporabi eteričnih olj, si preberite v članku: Kaj so eterična olja in kako jih uporabljamo
Kaj še potrebujemo za izdelavo zeliščnih mazil?
Poleg zelišč, osnovnih olj in eteričnih olj, potrebujemo za kakovostno kremo še naslednje sestavine:
- Voski: sojin vosek, vosek vrtnice, čebelji vosek, vosek karnauba
- Emulgatorji: cetearilni alkohol, emulzan, lanolin, tegomuls
- Zgoščevalci, vitamini in vlažilci: alginat, škrob, vitamini C, A in E, alantonin, rastlinski glicerin, urea
Timijanovo mazilo s čebeljim voskom
Rmanovo mazilo
Rman je čudovito zelišče, ki ga lahko uporabljamo v obliki čaja, ali pa iz nega naredimo mazilo. Rmanov čaj je posebej primeren za ženske, ki imajo težave z menstruacijo, težave v meni, ali prebavne motnje.
Rmanovo mazilo pa je odlično za vse spremembe na koži, saj celi rane, blaži težave s hemeroidi in pomaga tudi pri razpokani in suhi koži. Za pripravo domačega rmanovega mazila, potrebujemo naslednje sestavine:
- 50 gramov sveže nabranih rmanovih cvetov in lističev
- 250 gramov kokosovega masla
- 1,5 dcl hladno stiskanega olivnega olja
- 30 gramov čebeljega voska
V nizko posodo damo kokosovo maslo, olivno olje in rman. Na nizki temperaturi segrevamo toliko časa, da se maslom popolnoma stopi. Nato temperaturo malo povečamo, toliko, da se pričnejo delati mehurčki, vendar masa ne sme zavreti. Vse skupaj nato postavimo na hladno mesto, kjer pustimo da se ohlaja 24 ur. Medtem se bo masa strdila, zato jo po 24 urah zoper postavimo na šibek ogenj, da spet postane tekoča.
Maso sedaj precedimo skozi tanko gazo in mazilo vlijemo nazaj v posodo. Dodamo čebelji vosek, ki ga počasi zamešamo v rmanovo mazilo. Segrevamo počasi in pazimo, da nam krema ne zavre. Ko se ves vosek stali, še enkrat dobro premešamo in prelijemo v steklene kozarčke.
Timijanova krema
Timijanova krema deluje razkužilno in uničuje bakterije. Materina dušica, kakor tudi imenujemo timijan, vsebuje eterična olja thymol, karvakrol, p-zymol, l.pinen, menthen in borneol. Za pripravo mazila potrebujemo naslednje sestavine:
- 15 gramov čebeljega voska
- 10 gramov kokosovega masla
- 50 gramov mandljevega olja
- 30 gramov olja pšeničnih kalčkov
- 60 gramov timijana
Kokosovo maslo in čebelji vosek raztopimo na vodni kopeli. Počasi dodajamo mandljevo olje in olje pšeničnih kalčkov, ter počasi stalimo, dokler ne dobimo bistre maščobne mase. Pripravimo veliko pest suhega timijana in ga poparimo s skodelico vrele vode. Pokrijemo in pustimo počivati deset minut, ter nato precedimo. Staljeni maščobo osnovi prilijemo timijanov poparek in z mešalnikom stepamo toliko časa, da se ohladi.
Nato maso z leseno kuhalnico še enkrat premešamo in z njo napolnimo steklene kozarčke. Če želimo, da se sestavine bolje premešajo med seboj, lahko mazilo dodamo 5 gramov cetilnega alkohola in 0,5 grama boraksa. Tako pripravljena domača mazila moramo uporabiti v tre mesecih, hranimo jih v temnem in hladnem prostoru. (a)
Ognjičeva krema z dodatkom vitamina E
Za izdelavo ognjičeve kreme poznamo veliko različnih receptov, v novejših običajno v kremo dodamo tudi kapsulo vitamina E. Vitamina E in C sta poznana, da zavirata staranje in degeneracijo kože, saj vežeta nase proste radikale v telesu. Vitamin E pozitivno vpliva tudi na nepravilno pigmentirane predele kože, pogosto pa je ta vitamin tudi v kremah za sončenje. Za preprosto ognjičevo mazilo potrebujemo naslednje sestavine:
- 15 gramov svežih cvetov ognjiča
- 80 ml hladno stiskanega olivnega olja
- 20 gramov nastrganega čebeljega voska
- 1 kapsula vitamina E (približno 500 IE)
Svež ognjičeve cvetove damo v zgornjo posodo dvojnega kuhalnika in jih rahlo potlačimo z kuhalnico. Dodamo olivno olje in počasi kuhamo dve uri na nizki temperaturi.
Cvetove nato precedimo v posodo, ter jih dobro stisnimo, da izločimo čim več olja. Olje damo nato nazaj v vodno kopel, dodamo čebelji vosek in segrevamo na srednji temperaturi toliko časa, da se vosek popolnoma stopi. Nato posodo odstavimo s pare in zmes stepamo toliko časa, da se ohladi ter postane gosta in kremasta.
Pripravimo si kapsulo vitamina E, jo prebodemo in vsebino dodamo v zmes ter dobro premešamo. Ognjičevo mazilo preložimo v sterilizirane lončke, ki jih hranimo v hladnem in temnem prostoru. Ognjičeva krema narejena po tem receptu, je obstojna od dva do tri tedne.
Mazilo iz arnike
Arnika pomirja bolečino, pospešuje celjenje ran in pomaga pri zmečkaninah, zlomih in zvinih. Z domačim mazilom iz arnike, lajšamo revmatska obolenja,pomaga pa tudi razkuževati rane in uničuje bakterije.
Za pripravo mazila potrebujemo:
- 1/2 litra oljčnega olja
- tri pesti cvetov arnike
- 20 gramov čebeljega voska
- lanonin
1/2 litra oljčnega olja rahlo segrejemo in ga prelijemo čez tri pesti venčnih listov arnike. Rahlo pomešamo in pustimo na ognju 5 minut. Nato posodo odstavimo z ognja in mešanico pustimo počivati 24 ur.
Po 24 urah maso z oljem in cvetovi arnike ponovno segrejemo, samo toliko da je topla, ne sme zavreti. Olje precedimo in mu dodamo čebelji vosek in malo lanonina. Ko se čebelji vosek stopi, še tekočo zmes prelijemo v steklene posodice, ki jih tesno zapremo, ko se mazilo popolnoma ohladi. Kozarčke z mazilom hranimo na hladnem in z njim mažemo rane in ostale poškodbe kože.