Jabolčni štrudelj, štrudl ali jabolčni zavitek, je pecivo iz vlečenega testa, napolnjen z jabolčnim nadevom. Štrudelj se prvič omenja že leta 1696, recept napisan za roke hranijo v mestni knjižnici na Dunaju. Štrudelj je avstrijska nacionalna jed, lahko pa rečemo, da je tudi slovenska tradicionalna jed.
Poleg vlečenega testa, lahko za pripravo jabolčnega zavitka uporabimo tudi masleno testo, oz. listnato testo. Štrudelj je postal priljubljen v 18.stoletju, iz Avstro Ogrskega cesarstva se je razširil tudi v druge dele Evrope.
Jabolčni štrudelj je najboljši, če sami pripravimo vlečeno testo ali masleno testo. Gospodinje vse pogosteje pripravljajo jabolčni zavitek iz že pripravljenega vlečenega testa, kar je tudi dobro, če nam primanjkuje časa.
Ste vedeli, da mora biti po dunajskem receptu testo tako tanko, da lahko skozi beremo ljubezensko pismo? Seveda je priprava zelo tankega vlečenega testa včasih pravi izziv, a z nekaj prakse nam bo tudi to uspelo. Za štrudelj lahko namesto jabolčnega nadeva pripravimo tudi druge nadeve, izredno okusen je borovničev štrudelj.
Kazalo
Klasični jabolčni štrudelj iz vlečenega testa je čudovita sladica, ki jo ponudimo pri kosilu. Štrudelj lahko pripravimo tudi ob različnih drugih priložnostih, zakaj ga ne bi ponudili za velikonočne praznike ali za pusta hrusta? Poleg jabolčnega nadeva, lahko pripravimo tudi druge nadeve, skutinega ali borovničevega.
30 dag moke
Moko presejemo v večjo posodo in v sredini naredimo jamico za jajce, olje in sol. Počasi prilivamo mlačno vodo in mesimo tako, da je testo v sredini vedno mehko.
Pomagamo si lahko tudi s kuhinjskim robotom. Iz testa naredimo mehak cmok. Delovni pult rahlo pomokamo in na njem temeljito gnetemo testo, da postane bleščeče in gladko. Testo nato pokrijemo in ga pustimo pol ure počivati.
Očistimo in naribamo 2 kg jabolk. Potresemo jih s sladkorjem, cimetom in naribano limonino lupinico. Na 10 dag margarine prepražimo 3 žlice drobtin in jih rahlo ohlajene primešamo h naribanim jabolkom.
Štrudelj bo boljši in vlečenje testa lažje, če testo najprej razvlečemo in pustimo, da se malo osuši. Jabolčni nadev pripravimo tik preden ga nanesemo na testo. Ko je testo pripravljeno za vlečenje, ga najprej razvaljamo ali razvlečemo z rokami.
Nato damo pod testo obe roki in nad prsti v zraku testo s hrbtno stranjo rok počasi vlečemo od sredine proti robu. Testo vlečemo proti sebi, da dobimo na sredini izredno tanko testo…takšno, da lahko skozi preberemo ljubezensko pismo! Testo vlečemo previdno! Lahko pa tudi poskusimo tako, da podložimo eno roko pod testo, z drugo roko pa testo nežno vlečemo.
Tudi robove testa čim bolj tanko razvlečemo, debele robove kasneje odrežemo. Tako razvlečeno testo pustimo nekaj časa, da se osuši, nato pa enakomerno nanesemo jabolčni nadev. Robove testa ter sredino med nadevom premažemo samo s kislo smetano. Sedaj jabolčni zavitek zavijemo od obeh strani proti sredini. Zavitek prenesemo na namaščen pekač, ga premažemo s smetano, maslom ali razžvrkljanim jajcem.
Jabolčni štrudelj pečemo 1 uro pri temperaturi 180 – 200 stopinj C. Ko je štrudelj pečen, ga nekoliko ohladimo, potresemo s sladkorjem v prahu in narežemo.
Jabolčni zavitek ali štrudelj lahko pripravimo tudi z maslenim ali listnatim testom. Namesto jabolčnega nadeva lahko pripravimo skutin nadev. Zavitek lahko obogatimo tako, da po nadevu potresemo dve žlici zmletih orehov. Jabolčni zavitek je poleg orehove potice najbolj poznana slovenska sladica.
Za pripravo štrudlja z listnatim testom potrebujemo 50 dag listnatega testa, ki ga lahko tudi kupimo. Domače listnato testo pripravimo po naslednjem receptu:
V maslo vgnetemo 2 žlici moke in postavimo na hladno. V večjo posodo presejmo moko, naredimo jamico in damo vanjo rumenjak, sol, vino, hladno vodo in naribano limonino lupinico. Z rokami zamesimo srednje krepko testo in ga gnetemo toliko časa, da postane gladko. Bolj ko bomo gnetli testo, lepše ga bomo valjali.
Hlebček testa nato položimo na pomokano delovno površino, vanj zarežemo 2 cm globok križ, pokrijemo in pustimo pol ure počivati. Nato hlebček valjamo od sredine navzven na vse strani, da dobimo štiri polkroge v obliki rozete. Na sredino položimo masleno kepo, ki jo pokrijemo s prvim polkrogom testa. Okrog in okrog masla testo zatisnemo, da maslo pri valjanju ne bo uhajalo. Čez to zatisnemo nasprotni polkrog testa in potem še ostala dva. Vse skupaj obrnemo, da je zgornja stran spodaj.
Hlebček najprej povaljamo samo s težo valjarja, da se maslo lepo porazdeli. Nato testo razvaljamo v daljši pravokotnik, ki ga z obeh strani preganemo proti sredini, nato pa ga prepognemo še na polovico. Testo zavijemo v folijo in ga za pol ure položimo v hladilnik. Po pol ure spet ponovimo valjanje in zgibanje kot prej.
To ponovimo šestkrat, testo vedno za pol ure postavimo v hladilnik. Testo vsakokrat valjamo v nasprotni smeri, kot je zloženo. Dolgotrajen postopek, a nagrajeni bomo z vrhunskim maslenim testom.
Očiščena jabolka naribamo ali narežemo na tanke rezine, dodamo sladkor, vaniljev sladkor, kisla smetana, cimet in naribano limonino lupinico. Vse sestavine zmešamo. Na prvo plast testa posujemo piškotne drobtine, čez razgrnemo jabolčni nadev, posujemo rozine in testo zapognemo z obeh strani čezenj.
Masleno testo razvaljamo za nožev rob na debelo. S koleščkom odrežemo šest pol cm širokih trakov, preostalo testo prerežemo v dve polovici. Prvo testo prenesemo na suh pekač, potresemo s piškotnimi drobtinami, čez razgrnemo nadev in testo zapognemo z obeh strani čezenj.
Zavitek zamažemo z jajcem, okrasimo z odrezanimi trakovi testa in jih prav tako premažemo. Na istem pekaču pripravimo še drug zavitek. Oba zavitka ob straneh prebodemo z vilicami.
Štrudelj iz maslenega testa pečemo eno uro pri 200 stopinjah C. Ko štrudelj zarumeni, temperaturo malo znižamo. Ko je štrudelj pečen, ga potrosimo s sladkorjem v prahu in narežemo.
V starih kuharskih knjigah najdemo za jabolčni zavitek ali šrudelj tudi izraz jabolčni zvitek.
Recept za jabolčni zvitek: sestavine za testo:
Sestavine za jabolčni nadev:
Moko presejemo na delovno površino, dodamo jajce, olje, sol in mlačno vodo. Ugnetemo gladko in mehko testo, ki se loči od rok in dela mehurčke. Testo pokrijemo in ga damo za 1 uro počivati na toplo. Nato testo najprej malo razvaljamo, ga namažemo z oljem in razvlečemo, da je čisto tanko.
Razvlečenemu testu porežemo robove, ga potresemo s prepraženimi drobtinami, naribanimi jabolki, rozinami, sladkorjem in cimetom. Testo zvijemo in ga položimo na namaščen pekač.
Po vrhu ga namažemo z raztopljenim maslom in ga spečemo v ne prevroči pečici. Ko je štrudelj pečen, ga zrežemo na rezine, potresemo s sladkorjem v prahu in postrežemo.
Recepti z ostalih spletnih strani: Štefkine dobrote: Štrudelj
Kaj je seboroični dermatitis? Seboroični dermatitis ali ekcem je kronično vnetno stanje kože, ki prizadene…
Bolečine v križu in artritis spadata med najpogostejše težave, ki vplivajo na kakovost življenja milijonov ljudi po svetu.…
Najbolj priljubljene Božične sladice v Sloveniji! Tradicionalni slovenski Božični recepti so še vedno izredno priljubljeni,…
Recepti za najboljše božične piškote! Božični čas ni popoln brez omamnih vonjav sveže pečenih piškotov.…
Katere so najbolj priljubljene božične sladice? Božični čas je pravi raj za sladkosnede! Vonj po…
Redko kdo povezuje pitje vode z zdravjem hrbta, a zadosten vnos tekočine igra ključno vlogo…
This website uses cookies.