Ideje za juhe! Kako dobro skuhamo dobro juho? Na naših mizah so juhe redno prisotne, v nedeljo še vedno tradicionalno skuhamo govejo juho. Poleg goveje juhe, imamo radi tudi kurjo juho, zdrave zelenjavne juhe, ter različne enolončnice in jedi na žlico.
Za dobro juho potrebujemo dobre sestavine, to pomeni dobro meso, svežo jušno zelenjavo in kakovostne začimbe in zelišča.
Kazalo
Kako skuhati dobro mesno juho? Da bo mesna juha okusna in čista, mora vreti počasi. Potrebno količino soli dodamo že na začetku, takoj ko juho pristavimo, drugače juha ne bo imela dobrega okusa.
Da bo mesna juha še naslednji dan okusna in sveža, jo moramo hitro ohladiti v odkriti posodi in je ne smemo mešati. Če se na juhi nabere strjena mast, jo poberemo in zavržemo, saj preprečuje izhlapevanje.
Dobra, domača goveja juha je nepogrešljiv del nedeljskega kosila. Čeprav vse pogosteje kuhamo druge, bolj zdrave, zelenjavne juhe, se tradicionalni babičini goveji juhi, nikakor ne moramo odpovedati. Za popolno govejo juho, potrebujemo dobro goveje meso z nekaj kosti, svežo jušno zelenjavo, dodamo lahko tudi jetra.
Če želimo okusno meso iz juhe, potem ga damo kuhat v vrelo vodo, vendar goveja juha ne bo tako okusna. Juha in meso pa bosta okusna, če če damo kosti in jetra v mrzlo vodo, meso pa v vročo. Poleg klasične jušne zelenjave, lahko v govejo juho dodamo tudi paradižnik, ohrovtove liste ali zeleno grahovo stročje.
Najboljša goveja juha recept:
Ostrgano, oprano in narezano jušno zelenjavo položimo v vodo, dodamo kosti, jetra in meso, ki ga prej na hitro operemo. Ko meso zavre, znižamo temperaturo, juha naj počasi vre od 2 do 3 ure. Preden juho precedimo, naj nekaj minut počiva, da se izčisti.
V juho zakuhamo poljubne jušne zakuhe, najbolj priljubljeni domači jušni rezanci, ribančki, vlivančki, različni cmočki ali riž.
Kako se kuha zelenjavna juha? Predvsem je pomembno, da uporabimo kakovostno zelenjavo. Najboljše zelenjavne juhe pripravimo iz sezonske in lokalne zelenjave, porabimo zelenjavo, ki nam jo nudi letni čas. Okusna je zelenjavna juha brez mesa, vendar jo lahko obogatimo s slanino ali kakšnim drugim poljubnim mesom. Zelenjavno juho lahko ponudimo tudi kot samostojno jed.
Recept za zelenjavno juho:
Očiščeno zelenjavo zrežemo na rezance, zalijemo z vodo in dodamo na rezine zrezano slanino, solimo in počasi kuhamo. Ko se zelenjava zmehča, dodamo na masti mehko prepraženo čebulo, ter olupljen in nariban krompir.
Premešamo in še nekaj časa kuhamo. Preden juho ponudimo, dodamo poper in posujemo z drobno sesekljanim peteršiljem.
Juha iz mladega stročjega fižola je okusna brezmesna enolončnica, ki jo pripravljamo v času, ko je na vrtu v izobilju stročjega fižola. Fižol v stročju lahko tudi zamrznemo in tako jedi s fižolom pripravljamo skozi celo leto. Zelenjavna juha s stročjim fižolom brez mesa, je primerna tudi za vegetarijance.
Recept za juho iz stročjega fižola:
Zrezan stročji fižol skuhamo. Ko je že skoraj skuhan, dodamo razmešano prežganje, v katerem ocvremo čebulo in peteršilj, nato zakuhamo še riž.
Tik preden je fižol kuhan, jed solimo in popramo. Namesto riža lahko v juho dodamo kašo ali nekaj na kocke narezanega krompirja.
Špinačna juha je zdrava juha, ki se posebej prileže v poletnih dneh.
Recept za preprosto špinačno juho:
Mlado, svežo in oprano špinačo drobno zrežemo. Na maslu podušimo drobno zrezano čebulo, ko se zmehča, primešamo moko. Prepražimo, zalijemo z mlekom in dolijemo juho. Vre naj 20 minut, nato dodamo zrezano špinačo, muškatni orešček, solimo in še enkrat prevremo.
Juho zlijemo v jušnik, v katerem stepemo jajce s sladko smetano. Juho postrežemo z opečenimi kolesci žemlje.
Jedi iz krompirja so okusne in preproste za pripravo. Poleg navadne krompirjeve juhe, najpogosteje pripravljamo krompirjev golaž, joto, pire krompir in pečen krompir. Ideje za juhe s krompirjem:
Recept za krompirjevo juho:
Krompir dobro operemo, olupimo in narežemo na lističe. Stresemo ga v lonec in oblijemo z vročo vodo. Solimo in pokrito kuhamo do mehkega.
Kuhan krompir začinimo s strtim česnom, majaronom in poprom. Juho s krompirjem vred zmešamo z mešalnikom, nato dodamo lovorov list in surovo maslo. Takoj postrežemo.
Cvetačo očistimo in jo razdelimo na cvetke. V kozici segrejemo olje na na njem na hitro prepražimo cvetačo. Nato cvetačo zalijemo z vročo vodo in solimo.
Dodamo pol žemlje in pokrito kuhamo do mehkega. Kuhano juho z mešalnikom zmešamo, dodamo jušno kocko, dodamo še strt česen, ponovno prevremo. Juho zboljšamo s kislo smetano, premešamo in takoj ponudimo.
Korenje operemo, ostrgamo in narežemo na zelo majhne kocke. Krompir olupimo in prav tako zrežemo na majhne kocke. V kozici segrejemo olje in svetlo prepražimo drobno sesekljano čebulo. Nato dodamo zrezano korenje in krompir, pražimo še 5 minut.
Zalijemo z vročo vodo in osolimo. Kuhamo do mehkega, z mečkalnikom lahko nekoliko zmečkamo zelenjavo. Začinimo s kislo smetano in sesekljanim svežim peteršiljem, premešamo in takoj postrežemo.
Ideje za juhe: V kozici segrejemo olje in vanj stresemo oluščen grah in drobno sesekljano čebulo. Med stalnim mešanjem pražimo, dokler čebula ne porumeni. Zalijemo z vročo vodo in rahlo osolimo. Pokrito kuhamo na srednjem ognju 20 minut.
Ko je grah na pol kuhan, dodamo riž in kuhamo še 15 minut. Dodamo jušno kocko, popramo in kuhamo še 5 minut, takoj postrežemo.
Za okusno brokolijevo juho bomo potrebovali samo 20 minut, ena porcija vsebuje 173 kcal, 9 g beljakovin,8 g maščob in 14 g ogljikovih hidratov.
Brokolijeve cvetove operemo, očistimo in kuhamo v zelenjavni juhi 10 minut. Nato jih pretlačimo in solimo, popramo in začinimo z muškatnim oreščkom.
Rezinama belega kruha odstranimo skorjo, ju narežemo na kocke in zlato rjavo popečemo na vročam maslu. Juha nadevamo na krožnike, preden jo ponudimo jo okrasimo z malo kisle smetane in popečenimi kockami kruha.
Okusna kremna juha, ki jo lahko postrežemo kot samostojno jed. Recept lahko tudi prilagodimo, tako da dodamo več krompirja ali ohrovta, po okusu dodajamo tudi zelišča in začimbe. Preden juho postrežemo, jo okrasimo s popraženimi gobami ali posujemo z bučnimi semeni.
Recept za kremno krompirjevo juho z ohrovtom:
Krompir operemo, olupimo in narežemo na kocke. Čebulo očistimo in grobo nasekljamo. V ponvi segrejemo maslo in na njem pražimo nasekljano čebulo in na kocke narezan krompir. Pražimo približno 8 minut, nato dodamo kurkumo, poper in sol.
Ohrovtove liste očistimo in jim odrežemo glavno listno žilo. Liste nastrgamo in jih dodamo k popraženi čebuli in krompirju. Vse skupaj zalijemo z zelenjavno jušno osnovo in kuhamo še 10 minut, da se ohrovt zmehča.
Juho nato zlijemo v mešalnik in jo mešamo nekaj minut, lahko pa jo pretlačimo tudi s paličnim mešalnikom. Ko postane juha povsem kremasta, jo prelijemo nazaj v ponev in prilijemo mleko in toliko zelenjavne jušne osnove, da dobimo kremasto in ravno prav gosto juho. Preden juho postrežemo, jo začinimo s sveže mletim črnim poprom in posujemo s popraženimi gobami.
Zeljne juhe so bile nekaj časa prava shujševalna senzacija, saj so mnoge ženske preizkušale čudežne moči zelja. Zelje verjetno res nekoliko pomaga pri izgubi odvečnih kilogramov, vsekakor pa je okusna in zelo zdrava zelenjava.
Danes bomo pripravili zeljno juho s svežo peso in klobaso, ki je nekoč veljala za preprost obrok, danes pa je cenjena kot izredno hranljiva in zdrava.
Recept za zeljno juho s klobaso:
V večji ponvi segrejemo olivno olje in na njem popražimo na kolesca narezano klobaso. Po 5 minutah dodamo čebulo in strt česen, pražimo še 5 minut. Prilijemo jušno osnovo, vodo, narezano zelje, krompir, peso, koper in lovorjev list.
Ponev pokrijemo in počasi kuhamo 45 minut. Ko je zelenjava popolnoma mehka, prilijemo kis, odstranimo lovorov list in postrežemo s kosom sveže pečenega belega kruha.
Čebulna juha je preprosta in okusna jed na žlico, ki jo ponudimo pred glavno jedjo, za povrh postrežemo kos sveže pečenega peciva.
Recept za čebulno juho:
Na maščobi prepražimo tanko narezano čebulo, dodamo sol in prilijemo tri žlice vode. Dušimo in mešamo, ko voda izpari in maščoba izstopi, pomokamo in mešamo, da čebula malo zarumeni.
Prilijemo zelenjavno jušno osnovo in vino, dodamo kislo smetano, sol in poper. Juha naj počasi vre še 15 minut, nato jo legiramo z razžvrkljanim rumenjakom in takoj postrežemo.
Čez noč namočen fižol zalijemo s kropom in kuhamo z dišavnicami. Ko je fižol mehak ga odcedimo in vodo prihranimo. Fižol pretlačimo, zalijemo z odlito vodo in precedimo.
Dodamo razmešano rumeno prežganje s čebulo, dodamo kis po okusu, solimo, popramo in zavremo. Ko juha nekaj časa vre, zamešamo kislo smetano in postrežemo z opečenim kruhom.
Vir: Ideje za juhe;
Kaj je seboroični dermatitis? Seboroični dermatitis ali ekcem je kronično vnetno stanje kože, ki prizadene…
Bolečine v križu in artritis spadata med najpogostejše težave, ki vplivajo na kakovost življenja milijonov ljudi po svetu.…
Najbolj priljubljene Božične sladice v Sloveniji! Tradicionalni slovenski Božični recepti so še vedno izredno priljubljeni,…
Recepti za najboljše božične piškote! Božični čas ni popoln brez omamnih vonjav sveže pečenih piškotov.…
Katere so najbolj priljubljene božične sladice? Božični čas je pravi raj za sladkosnede! Vonj po…
Redko kdo povezuje pitje vode z zdravjem hrbta, a zadosten vnos tekočine igra ključno vlogo…
This website uses cookies.