Kaj za kosilo na žlico? Ne veste kaj bi kuhali? Izbrali smo najboljše recepte za okusne enolončnice, juhe, mineštre in čorbice. Poiskali smo tudi recepte za stare jedi na žlico, za tradicionalne slovenske jedi na žlico in za jedi na žlico iz pečice. Jedi na žlico lahko v mnogih receptih pripravimo kar v enem loncu, izredno priljubljene so v zimskih dneh, saj nas čudovito pogrejejo.
Enolončnice lahko pripravimo z mesom ali brez njega, običajno uporabimo veliko zelenjave, ali kombinacijo zelenjave in mesa. Najboljše pri jedeh na žlico je to, da jih lahko skuhamo že dan prej, saj so nekatere jedi še boljše ko jih pogrejemo.
Kazalo
Kaj za kosilo na žlico?
Na žlico poznamo veliko jedi, pripravimo lahko krompirjeve jedi na žlico, mesne jedi, zelenjavne enolončnice, jedi na žlico s fižolom, razne mineštre in juhe.
Najbolj priljubljene jedi na žlico so prav gotovo golaž, segedin, jota, mineštra in razne mesne in zelenjavne juhe. Krepke in nasitne enolončnice lahko ponudimo kot samostojno jed, za povrh pa postrežemo kos peciva, potice, palačinke, štrudelj, kompot ali celo spečemo potico. Ko iščemo ideje za kosilo, so jedi na žlico prava izbira!
Šara
Šara je stara slovenska ljudska jed, ki so jo pripravljali iz preprostih sestavin; krompir, repa, korenje, rumena koleraba in svetlo prežganje. Jed so začinili z rdečo mleto papriko in postregli posuto s sesekljanim peteršiljem.
Jed so pogosto obogatili s kosom svinjskega mesa, včasih tudi prekajenega. Običajno so porabili slabše dele mesa, kot so svinjska glava ali parklji. Šara se po pokrajinah kuha po različnih receptih, vsem pa je skupno, da dajo v jed našteto zelenjavo.
Recept za šaro:
- 1 kg svinjskega mesa ( svežega ali prekajenega, lahko tudi del svinjske glave ali parklji)
- 4 krompirji
- 2 repi
- 1 rumena koleraba
- 1 korenček
- 1 korenina peteršilja
- 1 žlica olja
- 1 žlica moke
- 1 žlička mlete rdeče paprike
- sol in poper
- sesekljan peteršilj
Meso narežemo na srednje velike kose in ga damo kuhat v slan krop. Kadar kuhamo prekajene dele svinjske glave ali drugo meso s kostjo, ga skuhamo in kasneje obrežemo. Meso kuhamo pol ure, nato dodamo olupljeno in narezano repo, korenje in kolerabo.
Čez 10 minut dodamo še olupljen in narezan krompir in peteršiljevo korenino. Ko zelenjava zavre, na olju svetlo prepražimo moko in jo primešamo jedi.
Dodamo še sladko rdečo papriko, preden jed ponudimo, jo potresemo s sesekljanim peteršiljem.
Ričet
Ričet ali ješprenj, je okusna enolončnica, ki jo pripravimo iz ješprenove kaše. Za ričet poznamo veliko receptov, saj je jed del naše kulinarične zgodovine. Poleg ješprenja, spada v jed tudi fižol v zrnju, zelenjava in kos suhega mesa. Odlična ideja za jed na žlico!
Recept za ričet:
- 3 lončke ješprenja
- 20 dag fižola v zrnju
- 3 korenčki
- peteršilj ( zelenje in korenina)
- manjši kos gomolja zelene
- 1 čebula
- 3 stroki česna
- 1 žlica paradižnikove mezge
- 1 lovorov list
- sol in poper
- 4 krompirji
- kos suhega mesa
Ješprenj in fižol prejšnji dan ločeno namočimo in ju damo naslednji dan skupaj kuhat v večji lonec. Prilijemo približno dva litra vode in zavremo. Dodamo cel kos suhega mesa in počasi kuhamo 1 uro. Nato dodamo zrezano zelenjavo in krompir, ter kuhamo še 15 minut.
Če je potrebo jed solimo proti koncu kuhanja, prej poskusimo, saj je prekajeno meso lahko precej slano. Meso vzamemo iz ričeta in ga narežemo na majhne koščke. Ričet ponudimo v globokih skodelah, narezano meso položimo na vrh, vse skupaj potresemo s sesekljanim peteršiljem.
Krompirjeva juha
Navadna krompirjeva juha je preprosta jed na žlico, ki jo lahko ponudimo kot samostojno jed. Juho lahko obogatimo s kuhano klobaso ali vanjo zakuhamo testenine.
Recept za navadno krompirjevo juho:
- 4 krompirji
- 1,5 l vode
- sol in poper
- 1 strok česna
- ščepec majarona
- 3 dag masla
- 1 lovorov list
Krompir operemo, olupimo in narežemo na lističe. Stresemo ga v lonec in oblijemo z vročo vodo. Solimo, pokrijemo in kuhamo do mehkega.
Kuhan krompir začinimo s strtim česnom, majaronom, nato dodamo še lovorov list in surovo maslo. Juho takoj postrežemo.
Goveji golaž s sojo
Goveji golaž je klasika med jedmi na žlico, pripravljen s sojo pa je čisto posebna jed. Za pripravo uporabimo sojine koščke, drugače pa golaž skuhamo po klasičnem receptu.
Goveji golaž s sojo:
- 30 dag govejega mesa
- 5 dag sojinih koščkov
- 2 čebuli
- 1 žlica olja
- sol in poper
- 1 žlička sladke paprike
- 1 žlica paradižnikove mezge
- 2 stroka česna
- peteršilj
Na olju prepražimo drobno narezano čebulo, da rahlo porumeni. Primešamo na koščke narezano goveje meso in sojine koščke, zalijemo z vročo vodo in počasi dušimo 45 minut.
Nato dodamo sladko papriko, paradižnikovo mezgo, strt česen, sol in poper. Še malo zalijemo in kuhamo, da se meso zmehča.
Čebulni golaž
Čebulni golaž je klasični goveji golaž, kjer uporabimo isto količino mesa in čebule. V tem receptu dodamo tudi pražene lisičke, ki dajo jedi poseben okus. Odlična enolončnica, ki jo ponudimo s kruhovimi cmoki ali kosom kruha.
Recept za čebulni golaž:
- 50 dag čebule
- 50 dag govedine
- 2 stroka česna
- 20 dag lisičk
- 2 žlici olja
- sol in poper
- 1 žlica mlete paprike
- 3 žlice ajvarja
- 1 dl rdečega vina
- 1 liter mesne čiste juhe
- majaron
- kumina
Na vroči maščobi pražimo narezano govedino. Primešamo sesekljano čebulo, strt česen in začimbe. premešamo, zalijemo z juho in vinom. Počasi dušimo pri nizki temperaturi 45 minut.
Nato dodamo mleto rdečo papriko, gobe, ki jih prej popražimo, prevremo in ponudimo.
Golaž s stročjim fižolom ali boranija
Boranja ali boranija je odlična enolončnica, kjer kombiniramo meso in zelenjavo. Za pripravo boranje lahko uporabimo različno meso, danes bomo jed skuhali s svinjskim mesom.
Recept za golaž s stročjim fižolom:
- 1 kg stročjega fižola
- 1/2 kg krompirja
- 1/2 kg svinjskega mesa
- 1 žlica svinjske masti
- 1 čebula
- 1 korenček
- 1 l jušne osnove ali vode
- 2 stroka česna
- 1 žlica paradižnikove mezge
- 1/2 žličke sladkorja
- sol in poper
- 1 žlička mlete rdeče paprike
- 1 lovorov list
- 2 sveži papriki
- 1 paradižnik
- 2 žlici sesekljanega peteršilja
Čebulo očistimo in narežemo na drobne kocke, korenček očistimo in narežemo na drobne kolobarje, česen drobno sesekljamo. Meso narežemo na manjše kose, papriko očistimo semen in narežemo na manjše kose. Paradižnik olupimo in sesekljamo.
Jušno osnovo ali vodo zavremo. V ponvi segrejemo svinjsko mast, dodamo narezano korenje, čebulo in česen. Pražimo nekaj minut, nato dodamo narezano papriko in sesekljan paradižnik. Vse skupaj nekaj časa pražimo in vmes ves čas mešamo.
Stročji fižol očistimo in narežemo na manjše koščke. Popraženo zelenjavo začinimo s suho zeleno. Dodamo narezano meso, prilijemo skodelico vroče vode ali juhe in počasi dušimo 15 minut.
Krompir olupimo in zrežemo na kocke. Dodamo ga k zelenjavi in mesu, dodamo lovorov list, prilijemo 3 dl vroče vode ali juhe, pokrijemo in počasi kuhamo približno 1 uro. Sesekljan peteršilj dodamo jedi tik pred koncem kuhanja.
Segedin golaž
Segedin golaž je jed iz kislega zelja in svinjskega mesa. Tokrat ga bomo pripravili po Madžarskem receptu.
Recept za segedin golaž:
- 40 dag pustega svinjskega mesa
- 4 čebule
- 1 žlica svinjske masti
- 75 dag kislega zelja
- 3 stroki česna
- 2 žlici sladke paprike
- kumina
- 1/2 litra zelenjavne jušne osnove ali voda
- 1 dl kisle smetane
Meso operemo, osušimo in narežemo na večje kocke. Čebulo olupimo, drobno sesekljamo in prepražimo na vroči masti. Ko čebula porumeni, dodamo narezano meso, sesekljan česen, malo popražimo in primešamo kislo zelje. Dodamo začimbe in zalijemo z zelenjavno jušno osnovo ali vodo.
Premešamo, pokrijemo in počasi dušimo. Po potrebi dolivamo tekočino. Ko so vse sestavine kuhane, primešamo kislo smetano, prevremo in odstavimo. Segedin mora biti gost z malo tekočine.
Pasulj s stročjim fižolom
Pasulj s stročjim fižolom je tradicionalna romunska jed, kjer poleg fižola v zrnju, dodamo tudi mlad stročji fižol. Čisto posebna enolončnica, ki jo postrežemo kot samostojno jed. Posebnost te jedi je vsekakor fižol v vseh možnih oblikah; rjavi fižol, beli fižol, zeleni stročji fižol in rumeni stročji fižol.
Recept za pasulj s stročjim fižolom:
- 100 g rjavega fižola češnjevca
- 100 g belega fižola tetovca
- 1 čebula
- 2 stroka česna
- 100 g prekajene mesnate slanine
- žlička timijana
- 200 g svežega zelenega stročjega fižola
- 200 g svežega rumenega stročjega fižola
- 3 vejice svežega šetraja
- 1 žlička limoninega soka
Suhi fižol preberemo in čez noč namočimo v hladni vodi. Čebulo drobno sesekljamo, česen stremo s soljo. Na kocke narezano slanino popečemo v globoki ponvi in ko postekleni, dodamo sesekljano čebulo in strt česen. Premešamo in počasi dušimo tri minute, da vse skupaj malo zmehča.
Dodamo obe vrsti suhega fižola in timijan, prilijemo malo več kot liter vode, pokrijemo in kuhamo, da se fižol v zrnju zmehča. Tik preden je fižol kuhan, dodamo sol.
Medtem ko se suhi fižol kuha, stročjemu fižolu potrgamo vršičke strokov in odstranimo nitke. Obe sorti stročjega fižola zrežemo na koščke in dodamo v jed. Dodamo šetraj in kuhamo do mehkega. Proti koncu kuhanja dodamo še limonin sok, pasulj postrežemo k jedem iz žara.
Telečja obara
Obara je jed, podobna juhi in spada med slovenske tradicionalne jedi. Včasih je bila obara na mizi ob raznih praznovanjih. Današnji recepti za obare so prilagojeni modernim smernicam, a še vedno lahko to okusno jed skuhamo po starih receptih.
Recept za telečjo obaro:
- 1 kg teletine
- 3 l mrzle vode
- 10 dag korenja
- 10 dag peteršilja
- 5 dag zelene
- 15 dag cvetače
- 15 dag krompirja
- sol in poper
- 8 dag olja ali svinjske masti
- 4 dag moke
- 5 dag čebule
- 3 stroki česna
- 5 dag drobtin
- majaron
- lovorov list
- limonina lupinica
- malo kisa
Meso operemo in zrežemo na večje kose. Vso zelenjavo očistimo, operemo in narežemo na manjše kocke ali rezine. Cvetačo razdelimo na cvetke. Krompir olupimo in narežemo na krhlje. Meso in zelenjavo pristavimo z mrzlo vodo in solimo, pustimo da vre po ure.
V ponvi segrejemo svinjsko mast ali olje in najprej svetlo prepražimo moko, nato dodamo drobno sesekljano čebulo in česen. Primešamo drobtine in prilijemo še malo vode. Vse skupaj gladko razkuhamo in zlijemo v obaro.
Obaro solimo, popramo in začinimo z majaronom. Dodamo lovor, limonino lupinico in preden jo postrežemo jo še malo okisamo.
Goveja enolončnica s krompirjem, jurčki in grahom
Najboljši recepti za enolončnice na enem mestu
Kako skuhamo najboljšo enolončnico?
Juha s stročjim fižolom in skutini cmočki
Cvetačna enolončnica
Viri; Kaj za kosilo na žlico:
- Dobra domača kosila; Marija Fras
- Kuhajmo po domače; Kristina Merc Matjašič
- Kuharska knjiga; Ada Cerkvenik
- Telečja obara; Sodobna kuharica, 1974