Maline so sadež malinjaka, Rubus idaeus, ki spada v družino Rožnic, Rosaceae. Pogosto za maline slišimo tudi domača in krajevna imena, najpogosteje se uporablja malinje ali rdeča kopina. Malinjak je telo razširjen, tako po Evropi, kot tudi po Aziji. Malinjak je listopadni dvoletni grm, ki zraste tudi do 2 metra visoko.
V drugem letu rasti se v češuljastih socvetjih razcvetijo beli cvetovi, iz katerih se razvijejo slastne rdeče maline, ki gredo v slast predvsem otrokom.
V preteklosti so maline gojili predvsem zaradi izredno okusnih sladkih sadežev, iz katerih lahko pripravimo okusne kulinarične poslastice, kot so marmelade, džemi in sokovi ali pa jih uporabimo pri pripravi kolačev. Maline lahko naberemo v naravi, z družino se odpravimo na izlet v naravo, k nabiranju pritegnemo tudi otroke. Poleg kulinarične uporabe, so maline tudi izredno koristno zdravilno zelišče.
Kazalo
V današnjem času pa poznamo tudi izredno zdravilno moč malinovih listov, ki jih uporabljamo v čaju in tudi za pripravo izvlečkov in tablet. Čaj iz mešanice malinovih listov in drugih zdravilnih zelišč, je nepogrešljiv za bodoče mamice, ki ga lahko pijejo od 37 tedna nosečnosti dalje.
Za nosečnice priporočajo, da pijejo čaj po eno skodelico na dan en teden in nato prekinejo s pitjem. Od 39 tedna nosečnosti, pa naj pijejo po 4 skodelice na dan. Zeliščarji verjamejo, da nežen čaj iz malinovih listov pospešuje porod.
Mlade mamice pa lahko čaj pijejo čaj tudi po porodu, za lajšanje bolečin in za vzpostavitev menstrualnega ciklusa. Poleg čaja iz malinovih listov, mladim mamicam priporočajo tudi uživanje imunobiotikov za zdravo prebavo, chia semen iz ekološke pridelave za zagotavljanje nujno potrebnih vlaknin in omega 3 maščobnih kislin.
V listih maline se nahajajo izredno zdravilne učinkovine, ki nam uspešno pomagajo lajšati razne zdravstvene tegobe:
Liste maline nabiramo v čistem okolju, najprimernejši čas je od konca marca do maja, ko so listi še mladi. Poleg listov maline, lahko naberemo tudi liste robide in jih kombiniramo pri pripravi čaja.
En del svežih listov malinjaka zmešamo z dvema deloma listov robide, ter počakamo približno 6 ur, da ovenijo. Ovenele liste nato povaljamo in jih poškropimo z malo vode. Nato mešanico zavijemo v čisto laneno krpo in pustimo tri dni, da listi fermentirajo.
Liste lahko damo tudi v platneno ali laneno vrečko in jih obesimo v toplem prostoru. Listov nikoli ne sušimo neposredno na soncu. Malinove liste lahko sušimo tudi v pečici pri 35 stopinjah C.
Ko so listi suhi, jih zdrobimo ali narežemo in jih shranimo v posodo, ki ne prepušča svetlobe in je tesno zaprta. Čaj iz malinovih listov nas lahko tudi zapre, zato v času pitja uživajmo hrano, mi vsebuje veliko balastnih snovi.
Tri žličke suhih malinovih listov prelijemo s skodelico vrele vode, pokrijemo in pustimo stati približno sedem minut. Nato čaj precedimo, po žeji dodamo med in limono.
Čaj pijemo trikrat na dan, razen bodočih mamic, ki ga pijejo samo čisto na koncu nosečnosti in po porodu.
Čaj iz listov malinjaka je dobrega okusa, ima blage zdravilne učinke in nobenih posebnih stranskih učinkov. Najboljša je kombinacija listov maline in listov robide. Takšno mešanico lahko uživamo dlje časa, se pravi redno in dolgotrajno, brez skrbi zaradi kakšnih neželenih stranskih učinkov.
Vendar lahko mešanico teh zelišč tudi nadgradimo in si pripravimo zeliščne čaje glede na to, kakšne zdravstvene težave imamo.
Pogosto nas driska neprijetno preseneti, zato je dobro, če imamo vedno pri roki kakšno zelišče, ki hitro pomaga. Zelo učinkovit proti driski pripravimo po naslednjem receptu:
V skodelici vrele vode 10 minut namakamo suhe malinove liste. Nato čaj precedimo in pijemo trikrat na dan po eno skodelico. Poleg čaja pijemo tudi drugo tekočino, ki preprečuje dehidracijo. Čaj pomirja prebavila, vendar če driska ne mine v 24 urah moramo obiskati zdravnika.
Listi maline so varni za uživanje, zato jih lahko primešamo čajni mešanici, ki jo pijemo za potešitev žeje. V mešanico dodamo naslednja zelišča:
Vsa posušena zelišča premešamo in pripravimo eno čajno žličko mešanice. Prelijemo s skodelico vrele vode, pokrijemo in namakamo deset minut. Nato čaj precedimo in ga pijemo čez cel dan.
Čaj za okrepitev imunskega sistema lahko pijemo čez celo leto, zato si na pomlad naberemo zelišča, jih posušimo in shranimo za zimo. Za krepitev organizma si pripravimo čajno mešanico iz naslednjih zelišč:
Vsa zelišča dobro premešamo in nato 1 čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico vrele vode. Pokrijemo in čez deset minut precedimo. Pijemo po tri ali štiri skodelice čaja na dan.
Na pomlad je koristno, če svoje telo nekoliko razstrupimo in iz organizma odstranimo nakopičene strupe. Pripravimo si naslednjo mešanico zelišč:
Čajno mešanico posušenih zelišč prelijemo s skodelico kropa in pokrito pustimo učinkovati deset minut. Nato poparek precedimo in pijemo vsak dan do tri skodelice.
Čajno mešanico za čiščenje krvi pijemo nekaj tednov in nato naredimo premor.
Ledvični kamni se pojavijo, kadar se v ledvicah nakopičijo urati, kalcij ali fosfati, to so snovi,ki se nahajajo v urinu. Kamni, ki nastanejo, potujejo proti sečnemu mehurju ali sečevodu in pri tem povzročajo hude bolečine.
Če imamo ledvične kamne, se ti kaže ostra, ponavljajoča bolečina v predelu ledvic, ki iz spodnjega dela hrbta in stranskega dela trebuha izžareva v medenico. Včasih pri ledvičnih kamnih opazimo tudi kri v urinu, ko pa okužba napreduje, se pojavi tudi povišana telesna temperatura.
Ledvične kamne mora zdraviti zdravnik, najbolje je, da se posvetujemo z urologom. Za lajšanje težav pa se lahko posvetujemo z usposobljenim zeliščarjem, ki nam bo priporočil uporabo blagodejnih zdravilnih zelišč. Pri težavah z ledvičnimi kamni, uporabljamo naslednja zelišča:
Kako uporabljamo tinkturo iz malinjaka za lajšanje težav pri ledvičnih kamnih?
Pri ledvičnih kamnih lahko pijemo tudi poparek iz listov maline, a tinktura je bolj učinkovita, saj močneje krči tkiva. Poleg uporabe pri ledvičnih kamnih, tinkturo uporabljamo tudi za hitrejše celjenje ran in za lajšanje vnetij in razjed v ustih.
Uporabljamo tinkturo, ki je pripravljena v razmerju 1: 4, v 25 % alkoholu. Trikrat na dan, vedno po obroku, vzamemo 20 kapljic tinkture, ki jo razredčimo v vodi.
Iz čudovitih sadežev maline lahko pripravimo tudi okusne kulinarične dobrote. Maline lahko pojemo sveže, spečemo pecivo, naredimo marmelado ali celo skuhamo malinovo juho. Iz malin lahko pripravimo tudi liker ali malinov kis.
Za pripravo čudovitega malinovega likerja potrebujemo naslednje sestavine:
Maline pretlačimo,sladkor raztopimo v vodi in še toplo prelijemo po pretlačenih malinah. Vse skupaj dobro premešamo in damo v posodo, ki jo pokrito za nekaj dni postavimo v hladilnik. Zmes vmes občasno premešamo.
Po približno treh dneh, mešanico precedimo, prilijemo žganje in nato staramo še mesec dni. Po tem času še enkrat precedimo, prelijemo v temne stekleničke in staramo še dva meseca.
Malinov kis uvrščamo med aromatične kise, ki jih moramo vedno porabiti najmanj v treh mesecih, drugače se lahko pokvarijo. Pri pripravi kisov z zelišči ali sadjem, moramo vedno uporabljati čist pribor, steklenice pa morajo biti pred prelivanjem vedno suhe.
Uporabimo lahko domač jabolčni kis ali kakovosten vinski kis. Če želimo uporabiti kis v zdravilne namene, mu dodamo 500 gramov sladkorja na liter. Tako pripravljen kis pomaga zniževati povišano telesno temperaturo. Za pripravo malinovega kisa potrebujemo naslednje sestavine:
V suhem in sončnem vremenu se z družino odpravimo na sprehod in naberemo sveže maline. Nato jih skrbno preberemo in jih pretlačimo z vilicami. Pretlačene maline stresemo v večjo skledo in jih prelijemo s kisom. Mešanico skrbno pokrijemo in jo za dva tedna postavimo na toplo mesto.
Po tem času kis precedimo in prelijemo v temne stekleničke. Malinov kis uporabimo za začinjanje poletnih solat, dobro se ujema s piščančjim mesom ali rdečo peso.
Sladko je priljubljena srbska ali bolgarska sladica. Žlico sladkega ponudijo obiskovalcem kot dobrodošlico ali na tešče, vedno s kozarcem hladne vode. Sladko lahko pripravimo iz različnega sadja, tudi iz lubenice, grozdja, robid, fig, sliv, kutine, višenj…
Za sladko iz malin potrebujemo naslednje sestavine:
Sveže nabrane maline polagamo v kozico izmenično s sladkorjem. Vsako plast malin poškropimo z mešanico citronke in malo vode. Mešanico nato pokrijemo s krpo in pustimo stati čez noč. Naslednji dan mešanico kuhamo na vročem ognju, vmes ves čas pobiramo peno, ki se nabira na vrhu.
Sladko je gotovo, ko sirup postane gost kot med. Na vrhu se bodo prikazale peške razpadlih malin, ki jih odstranimo s cedilom. Sladko pokrijemo z vlažno krpo in ga spet pustimo počivati čez noč, naslednji dan pa ga prelijemo v čiste kozarce.
Malinovec nas vse spomni na otroštvo, ko smo pili malinov sirup zmešan z vodo. Domači malinovec lahko naredimo po preprostem receptu in si pripravimo zalogo za zimske dni. Seveda pa se moramo prej odpraviti na izlet v gozd in nabrati sveže maline.
Za liter domačega malinovega sirupa potrebujemo naslednje sestavine:
Sveže nabrane maline na hitro operemo s hladno vodo in pustimo da se odcedijo. Za 1 kg malin potrebujemo 1 kg sladkorja, če imamo več malin, potem količino sladkorja povečamo. Na ogenj postavimo večji lonec in damo vanj maline in sladkor, ter vse skupaj dobro premešamo.
Mešanico počasi segrevamo, ter mešamo toliko časa, da zavre. Ko mešanica malin in sladkorja zavre, počasi kuhamo še približno 5 minut, toliko da se maline razpustijo. Lonec nato odmaknemo z ognja in mešanico precedimo, uporabimo lahko tudi tanko tkanino, najbolje gazo. Malinov sirup nalijemo v sterilizirane steklenice in jih dobro zapremo.
Čaj iz malinovimi listi za zdravje žensk:
Kaj je seboroični dermatitis? Seboroični dermatitis ali ekcem je kronično vnetno stanje kože, ki prizadene…
Bolečine v križu in artritis spadata med najpogostejše težave, ki vplivajo na kakovost življenja milijonov ljudi po svetu.…
Najbolj priljubljene Božične sladice v Sloveniji! Tradicionalni slovenski Božični recepti so še vedno izredno priljubljeni,…
Recepti za najboljše božične piškote! Božični čas ni popoln brez omamnih vonjav sveže pečenih piškotov.…
Katere so najbolj priljubljene božične sladice? Božični čas je pravi raj za sladkosnede! Vonj po…
Redko kdo povezuje pitje vode z zdravjem hrbta, a zadosten vnos tekočine igra ključno vlogo…
This website uses cookies.