Domača mazila iz zelišč in iz rastlin, ki so jih gojile na svojem vrtu, izdelovale že naše babice. Nekaj receptov se je ohranilo vse do danes. V starih časih so za izdelavo zeliščnih krem uporabljali predvsem svinjsko mast in osnovna zelišča. Najbolj poznana je že od nekdaj domača izdelava ognjičeve kreme in domača krema z medom.
Najbolj priljubljena zelišča za izdelavo domače kozmetike so poleg ognjiča še rman, timijan, sivka, kamilica, meta, melisa, kostanj in lovor. Seveda lahko domače kreme in mazila pripravljamo še iz mnogih drugih zelišč! Poleg rastlin, za izdelavo narave kozmetike potrebujemo še osnovno olje, vosek, zgoščevalec, emulgator in eterična olja.
Izredno priljubljeni je tudi konopljino mazilo, ki je pripravljeno iz industrijske konoplje. Za izdelavo mazila iz konoplje uporabijo CO2 izvleček cvetov industrijske konoplje, hladno stiskano konopljino olje in različne izvlečke iz zelišč.
Kazalo
V starih časih so imeli za izdelavo domačih mazil na voljo samo čebelji vosek, svinjsko mast in domača, rastlinska olja. V kreme običajno niso dodajali konservansov za podaljšanje obstojnosti, pač pa so bila mazila narejena samo na maščobni osnovi.
Za izdelavo domačih mazil, potrebujemo nekaj osnovnih pripomočkov. Skoraj nepogrešljiv je mešalnik, mlinček kavo, deska za rezanje, posoda za parno kopel, sklede, kapalke, lijak, možnar, merilne posodice, noži, tehtnica in cedilo.
Vse te pripomočke običajno že uporabljamo v kuhinji, zato nam jih ni potrebno na novo kupovati.
Kreme in mazila spravimo v steklene lončke, tekoče izdelke pa v stekleničke. Naravni balzam za ustnice spravimo v posebne tube, za domače dezodorante pa uporabimo stekleničke s pršilko. Ko imamo pripravljene vse pripomočke za izdelavo domačih mazil, potrebujemo še sestavine.
Osnova vsake kreme ali mazila so olja. Najbolj priljubljena osnovan olja za izdelavo naravne kozmetike so naslednja:
V kreme pogosto dodamo tudi eterična olja, ki jih poljubno izbiramo glede na namen uporabe. Najbolj priljubljeno je eterično olje sivke, bergamotke, cimeta, čajevca, grenivke, eterično olje kamilice, jasmina, melisa, mandarina, nageljnove žbice, timijan in eterično olje vrtnice. Več o uporabi eteričnih olj, si preberite v članku: Kaj so eterična olja in kako jih uporabljamo
Kaj še potrebujemo za izdelavo zeliščnih mazil?
Poleg zelišč, osnovnih olj in eteričnih olj, potrebujemo za kakovostno kremo še naslednje sestavine:
Rman je čudovito zelišče, ki ga lahko uporabljamo v obliki čaja, ali pa iz nega naredimo mazilo. Rmanov čaj je posebej primeren za ženske, ki imajo težave z menstruacijo, težave v meni, ali prebavne motnje.
Rmanovo mazilo pa je odlično za vse spremembe na koži, saj celi rane, blaži težave s hemeroidi in pomaga tudi pri razpokani in suhi koži. Za pripravo domačega rmanovega mazila, potrebujemo naslednje sestavine:
V nizko posodo damo olivno olje, kokosovo maslo in rman. Na nizki temperaturi segrevamo toliko časa, da se maslom popolnoma stopi. Nato temperaturo malo povečamo, toliko, da se pričnejo delati mehurčki, vendar masa ne sme zavreti. Vse skupaj nato postavimo na hladno mesto, kjer pustimo da se ohlaja 24 ur. Medtem se bo masa strdila, zato jo po 24 urah zoper postavimo na šibek ogenj, da spet postane tekoča.
Maso sedaj precedimo skozi tanko gazo in mazilo vlijemo nazaj v posodo. Dodamo čebelji vosek, ki ga počasi zamešamo v rmanovo mazilo. Segrevamo počasi in pazimo, da nam krema ne zavre. Ko se ves vosek stali, še enkrat dobro premešamo in prelijemo v steklene kozarčke.
Timijanova krema deluje razkužilno in uničuje bakterije. Materina dušica, kakor tudi imenujemo timijan, vsebuje eterična olja thymol, karvakrol, p-zymol, l.pinen, menthen in borneol. Za pripravo mazila potrebujemo naslednje sestavine:
Kokosovo maslo in čebelji vosek raztopimo na vodni kopeli. Počasi dodajamo mandljevo olje in olje pšeničnih kalčkov, ter počasi stalimo, dokler ne dobimo bistre maščobne mase. Pripravimo veliko pest suhega timijana in ga poparimo s skodelico vrele vode. Pokrijemo in pustimo počivati deset minut, ter nato precedimo. Staljeni maščobo osnovi prilijemo timijanov poparek in z mešalnikom stepamo toliko časa, da se ohladi.
Nato maso z leseno kuhalnico še enkrat premešamo in z njo napolnimo steklene kozarčke. Če želimo, da se sestavine bolje premešajo med seboj, lahko mazilo dodamo 5 gramov cetilnega alkohola in 0,5 grama boraksa. Tako pripravljena domača mazila moramo uporabiti v tre mesecih, hranimo jih v temnem in hladnem prostoru. (a)
Timijan lahko naberemo tudi na sproščenem izletu v naravo, največji učinek pa bo to dišeče zelišče imelo, če ga naberemo visoko v gorah.
Za izdelavo ognjičeve kreme poznamo veliko različnih receptov, v novejših običajno v kremo dodamo tudi kapsulo vitamina E. Vitamina E in C sta poznana, da zavirata staranje in degeneracijo kože, saj vežeta nase proste radikale v telesu.
Vitamin E pozitivno vpliva tudi na nepravilno pigmentirane predele kože, pogosto pa je ta vitamin tudi v kremah za sončenje. Za preprosto ognjičevo mazilo potrebujemo naslednje sestavine:
Svež ognjičeve cvetove damo v zgornjo posodo dvojnega kuhalnika in jih rahlo potlačimo z kuhalnico. Dodamo olivno olje in počasi kuhamo dve uri na nizki temperaturi.
Cvetove nato precedimo v posodo, ter jih dobro stisnimo, da izločimo čim več olja. Olje damo nato nazaj v vodno kopel, dodamo čebelji vosek in segrevamo na srednji temperaturi toliko časa, da se vosek popolnoma stopi. Nato posodo odstavimo s pare in zmes stepamo toliko časa, da se ohladi ter postane gosta in kremasta.
Pripravimo si kapsulo vitamina E, jo prebodemo in vsebino dodamo v zmes ter dobro premešamo. Ognjičevo mazilo preložimo v sterilizirane lončke, ki jih hranimo v hladnem in temnem prostoru. Ognjičeva krema narejena po tem receptu, je obstojna od dva do tri tedne.
Arnika pomirja bolečino, pospešuje celjenje ran in pomaga pri zmečkaninah, zlomih in zvinih. Z domačim mazilom iz arnike, lajšamo revmatska obolenja,pomaga pa tudi razkuževati rane in uničuje bakterije.
Za pripravo mazila potrebujemo:
1/2 litra oljčnega olja rahlo segrejemo in ga prelijemo čez tri pesti venčnih listov arnike. Rahlo pomešamo in pustimo na ognju 5 minut. Nato posodo odstavimo z ognja in mešanico pustimo počivati 24 ur.
Po 24 urah maso z oljem in cvetovi arnike ponovno segrejemo, samo toliko da je topla, ne sme zavreti. Olje precedimo in mu dodamo čebelji vosek in malo lanonina. Ko se čebelji vosek stopi, še tekočo zmes prelijemo v steklene posodice, ki jih tesno zapremo, ko se mazilo popolnoma ohladi. Kozarčke z mazilom hranimo na hladnem in z njim mažemo rane in ostale poškodbe kože.
Iz dišečih cvetov vrtnice že stoletja pripravljajo različne kreme in mazila za telo. Z dodatkom kakovostnih rastlinskih olj in eteričnih olj, lahko tudi sami izdelamo vlažilno kremo, ki bo popolnoma ustrezala našemu tipu kože. Če imamo izredno občutljivo kožo, potem vsak izdelek najprej preizkusimo na majhnem delčku kože, da ne bomo izzvali alergijske reakcije.
V receptu za vlažilno kremo bomo združili kakavovo maslo, karitejevo maslo in avokadovo olje, ki je bogato z vitamini. Z dodatkom izvlečka iz cvetov vrtnice, bomo naši koži povrnili prožnost, preprečili izsušenost in poskrbeli za žametno mehkobo. Doma pripravljena krema bo tudi lepo dišala po vrtnicah in razvajala naše čute. Iz navedenih sestavin dobimo približno 40 gramov vlažilne kreme. Kremo hranimo v hladilniku in jo porabimo v 3 mesecih.
Sestavine za vlažilno kremo iz vrtnic:
V skledi nad posodo vrele vode, se pravi na parni kopeli, najprej stopimo kakavovo maslo in karitejevo maslo z dodatkom avokadovega olja. V drugi posodi segrejemo poparek cvetnih listov vrtnice in emulgirajoči vosek, da se popolnoma stopi.
V oljno mešanico nato počasi vlivamo poparek in z metlico mešamo 10 sekund. Mešanico nato ohladimo in šele potem dodamo eterično olje vrtnice in geranije. Kremo hranimo v steklenih steriliziranih lončkih, porabiti jo moramo v 3 mesecih.
V pomladnem in poletnem času nas na sproščanju na vrtu ali na izletu v naravi, pogosto presenetijo neprijetni piki komarjev ali drugih žuželk. Posebej otroci v naravi pogosto staknejo kakšno prasko ali podpluto, negovati moramo tudi krvaveča kolena.
Pripravimo domačo zeliščno kremo za prvo pomoč, ki jo lahko imamo vedno pri sebi, kadar se odpravimo v naravo. Tako pripravljena domača mazila delujejo razkužilno, pomirjajo nadraženo kožo in hitro zdravijo odrgnine ali praske.
Sestavine za pripravo zeliščne kreme:
V posodi nad loncem vrele vode, nad parno kopeljo, segrejemo macerat ogniča, macerat šentjanževke in čebelji vosek. Dobro premešamo in počasi ohladimo. V ohlajeno mešanico vmešamo eterična olja in tinkturi. Prelijemo v čisti lonček s pokrovom in počakamo da se zgosti.
Zeliščno mazilo moramo porabiti v treh mesecih.
Mazila za ustnice na preprost način nahranijo kožo in jo zaščitijo pred izgubo vlage. Doma pripravljena mazila niso tako obstojna kot kupljena, zato jih moramo hraniti v steriliziranih kozarčkih in v hladilniku. Porabimo jih najmanj v treh mesecih, preden jih uporabimo na majhnem delčku kože izdelek preizkusimo, da ne bi izzvali alergične reakcije.
Mazilo za ustnice z dodatkom tinkture ognjiča in eteričnega olja mandarine, ki ga iztisnemo iz sveže lupine sadeža, deluje rahlo razkužilno in čistilno. Melisa, ki jo tudi dodamo učinkuje proti virusu herpesa, kakavovo maslo pa neguje, ščiti in pomirja ustnice. Mazilo je posebej učinkovito, kadar smo z družino na izletu v naravi in nas preseneti veter in mraz.
Sestavine za izdelavo mazila za ustnice:
V posodi nad kozico vroče vode, nad parno kopeljo, stopimo čebelji vosek, kakavovo maslo in kokosovo olje. Dodamo tinkturo melise in ognjiča, ter dobro premešamo. Nato dodamo še eterično olje mandarine. Mešanico prelijemo v dva majhna čista kozarčka s pokrovom in počakamo da se strdi. Mazilo hranimo na hladnem, porabimo ga v najmanj 3 mesecih.
Raznovrstna uporaba kamilic je že splošno znana. Deluje protivnetno, blaži krče, deluje proti napenjanju ter pospešuje celjenje. Domača mazila in kreme z izvlečki kamilice so odlični predvsem za nego suhe in poškodovane kože.
Recept za kamilično kremo:
Najprej pripravimo kamilični čaj. Žlico kamilic prelijemo s pol kozarca vrele vode, pokrijemo in pustimo stati 3 ure in nato precedimo. Na pari raztopimo margarino, dodamo olivno olje, ricinusovo olje, žličko glicerina, med, rumenjake, kafrin alkohol in kamiličen čaj.
Zmes dobro premešamo in prelijemo v steklen kozarček s pokrovom. Kremo hranimo v temnem in hladnem prostoru. Doma pripravljene kreme se hitro pokvarijo, zato moramo domačo kamilično kremo porabiti v sedmih dneh.
Mazilo za prsni koš pripravimo iz listov bezga, ki pomagajo k sproščanju mišic zaradi težav pri dihanju ali kašlja in delujejo protivirusno. Aromatična eterična olja odpirajo dihalne poti in čistijo zamaščen nos. Domača mazila pripravimo v manjših količinah, mazilo za prsni koš lahko na hladnem hranimo do enega leta.
Postopek priprave mazila:
V vodni kopeli pol ure rahlo segrevamo sveže bezgove liste in kokosovo olje, tako da olje postane svetlo zelene barve. Odstavimo, odcedimo in ohladimo na sobno temperaturo, nato vmešamo eterična olja.
Zeliščno olje prelijemo v steklen kozarček in pustimo da se strdi. Mazilo po potrebi vtiramo v prsni koš.
Kaj je seboroični dermatitis? Seboroični dermatitis ali ekcem je kronično vnetno stanje kože, ki prizadene…
Bolečine v križu in artritis spadata med najpogostejše težave, ki vplivajo na kakovost življenja milijonov ljudi po svetu.…
Najbolj priljubljene Božične sladice v Sloveniji! Tradicionalni slovenski Božični recepti so še vedno izredno priljubljeni,…
Recepti za najboljše božične piškote! Božični čas ni popoln brez omamnih vonjav sveže pečenih piškotov.…
Katere so najbolj priljubljene božične sladice? Božični čas je pravi raj za sladkosnede! Vonj po…
Redko kdo povezuje pitje vode z zdravjem hrbta, a zadosten vnos tekočine igra ključno vlogo…
This website uses cookies.