Dišeča perla, ki jo poznamo tudi pod imenom dišeča lakota, nosi znanstveno ime Galium odoratum, pogosto pa jo najdemo tudi pod imenom Asperula odorata. Dišeča perla je majhno dišeče zdravilno zelišče, ki ga najdemo v senčnih gozdovih.
Rastlina ima rada ilovnata tla, kjer iz korenike požene močno razvejane korenine. Ima pokončno štirirobno steblo, na katerem so vretena zvezdaste oblike, sestavljena iz šestih ali osmih bleščeče zelenih suličastih listov.
Kazalo
Konec pomladi ali na začetku poletja, na dišeči perli zacvetijo nežni, snežno beli cvetovi, ki se združijo v močno razrasla kobulasta socvetja. Iz cvetov se kasneje razvijejo majhni, okrogli plodovi, ki so porasli z belimi, kaveljčastimi dlačicami.
Pri dišeči perli lahko uporabljamo liste, stebla in cvetove. Vse nadzemne dele rastline nabiramo med cvetenjem, to je maja in junija. Nabrano rastlino povežemo v šopke in obesimo na zračno in suho mesto, da se počasi posušijo. Zelišče lahko pred sušenjem tudi drobno narežemo. Med sušenjem rastlina razvije nežno aromo.
Sveža perla ima komaj zaznaven vonj, ko pa jo porežemo pa se sprosti vonj po sveže pokošeni travi in vanilinu. Listi imajo močnejši vonj kot cvetovi. Nežen vonj se odraža tudi v okusu rastline.
Posušena dišeča perla je predvsem za pripravo čajev, ki jih uporabljamo za lajšanje različnih zdravstvenih težav, predvsem za sproščanje krčev in za pomoč pri prebavnih težavah.
Dišečo lakoto lahko vzgojimo tudi sami iz semen, ki pa zelo počasi kalijo. Ko pa se rastlina dobro ukorenini, se začne nezadržno razraščati, posebej v senčnih delih vrta.
Dišečo perlo uporabljamo predvsem previdno in v majhnih količinah. Preveliki odmerki lahko poškodujejo jetra in povzročijo notranje krvavitve. Če uživamo zdravila za zdravljenje motenj krvnega obtoka, potem pripravkov iz dišeče perle ne smemo uporabljati. Nosečnice in doječe matere se naj v tem času odpovejo pripravkom iz perle.
Kaj je seboroični dermatitis? Seboroični dermatitis ali ekcem je kronično vnetno stanje kože, ki prizadene…
Bolečine v križu in artritis spadata med najpogostejše težave, ki vplivajo na kakovost življenja milijonov ljudi po svetu.…
Najbolj priljubljene Božične sladice v Sloveniji! Tradicionalni slovenski Božični recepti so še vedno izredno priljubljeni,…
Recepti za najboljše božične piškote! Božični čas ni popoln brez omamnih vonjav sveže pečenih piškotov.…
Katere so najbolj priljubljene božične sladice? Božični čas je pravi raj za sladkosnede! Vonj po…
Redko kdo povezuje pitje vode z zdravjem hrbta, a zadosten vnos tekočine igra ključno vlogo…
This website uses cookies.