Bolečina v peti je pogosta težava, ki prizadene ljudi vseh starosti. Eden od pogostih vzrokov za to bolečino je plantarni fasciitis, ki se pogosto povezuje z nastankom trna v peti. V tem blogu bomo raziskali, kaj sploh je trn v peti, ali Trn v peti: ali vložki po meri res pomagajo? in kako lahko ortopedski vložki po meri učinkovito prispevajo k lajšanju bolečin in izboljšanju stanja.
Kazalo
“Trn v peti” je laični izraz za kostni izrastek (osteofit), ki se pojavi na petnici (calcaneus). Gre za majhno kostno tvorbo, ki nastane na mestu, kjer se plantarna fascija (močna vezivna ovojnica, ki poteka po spodnji strani stopala od pete do prstov) pritrjuje na petnico. Čeprav se imenuje “trn”, ni nujno oster ali koničast, ampak je lahko različnih oblik (koničast, kljukast, poličast).
Pomembno je razumeti, da sam trn v peti pogosto ni neposredni vzrok bolečine, temveč je pogosto povezan z vnetjem plantarne fascije (plantarni fasciitis). Vnetje te vezivne ovojnice je tisto, ki povzroča bolečino v peti, trn pa je le posledica dolgotrajnih obremenitev in vnetnih procesov na tem področju.
Vir slike: https://www.artfizio.com/ortopedska-stanja/petni-trn-simptomi-lecenje-i-vezbe/
Do nastanka trna v peti pride zaradi kombinacije dejavnikov, ki povzročajo dolgotrajno obremenitev in vnetje na mestu, kjer se plantarna fascija pritrjuje na petnico. Razlogi so torej povezani predvsem z preobremenitvijo plantarne fascije in posledično vnetjem.
Poglejmo si podrobneje glavne vzroke in dejavnike tveganja:
Prekomerna obremenitev: To je eden najpogostejših vzrokov. Dolgotrajno stanje, hoja ali tek po trdi podlagi, predvsem če to počnemo brez ustrezne obutve, lahko preobremeni plantarno fascijo. Še posebej so izpostavljeni športniki, ki se ukvarjajo z aktivnostmi, ki vključujejo veliko skakanja ali teka (npr. tek, košarka, odbojka).
Neprimerna obutev: Nošenje čevljev brez ustrezne podpore stopalnemu loku, premehki podplati, visoke pete ali popolnoma ravni čevlji (npr. balerinke, japonke) lahko povečajo obremenitev plantarne fascije in prispevajo k nastanku trna v peti.
Prekomerna telesna teža: Dodatna teža poveča pritisk na stopala in s tem tudi na plantarno fascijo. Ljudje s prekomerno telesno težo so zato bolj nagnjeni k težavam s trnom v peti.
Ploska stopala ali visok stopalni lok: Nepravilna oblika stopalnega loka vpliva na biomehaniko stopala in lahko povzroči neenakomerno porazdelitev teže ter s tem preobremenitev plantarne fascije.
Starost: S staranjem se elastičnost plantarne fascije zmanjšuje, kar jo naredi bolj dovzetno za poškodbe in vnetja.
Skrajšana Ahilova tetiva: Skrajšana Ahilova tetiva lahko omeji gibljivost gležnja in poveča obremenitev plantarne fascije.
Določene bolezni: Nekatere bolezni, kot so revmatoidni artritis, ankilozirajoči spondilitis in druge vnetne bolezni, lahko povečajo tveganje za nastanek trna v peti.
Ponavljajoče se mikro poškodbe: Ponavljajoče se manjše poškodbe plantarne fascije, ki se ne zacelijo pravilno, lahko sčasoma vodijo do vnetja in nato do kalcifikacije (odlaganja kalcija) na mestu pritrditve, kar se kaže kot trn v peti.
Vir slike: https://www.telegram.hr/pitanje-zdravlja/lifestyle/trn-u-peti-plantarna-fasciopatijabol-u-peti-lijecenje-petni-trn/
Pomembno je, da se razlikuje med samim trnom (kostnim izrastkom) in plantarnim fasciitisom (vnetje plantarne fascije), saj je vnetje tisto, ki povzroča bolečino.
Zdravnik ali fizioterapevt bo vprašal o naslednjih stvareh:
Zdravnik ali fizioterapevt bo opravil fizikalni pregled stopala, ki vključuje:
Vir slike: https://teenscraze.com/the-benefits-of-diagnostic-imaging-services/
Zdravljenje je v veliki večini primerov konzervativno (nekirurško).
Počitek in omejitev aktivnosti: Izogibanje aktivnostim, ki povzročajo bolečino, je ključnega pomena. To pomeni zmanjšanje ali prekinitev teka, skakanja in dolgotrajnega stanja.
Hlajenje (led): Nanašanje hladnih obkladkov na prizadeto peto večkrat na dan po 15-20 minut pomaga zmanjšati vnetje in bolečino. Pomembno je, da ledu ne nanašamo neposredno na kožo, ampak ga ovijemo v brisačo.
Raztezne vaje: Redno izvajanje razteznih vaj za plantarno fascijo in Ahilovo tetivo je zelo pomembno za izboljšanje gibljivosti in zmanjšanje napetosti v tkivih.
Ortopedski vložki: Vložki po meri pomagajo porazdeliti pritisk na stopalo in podpreti plantarno fascijo, kar zmanjšuje bolečino. Še posebej učinkoviti so vložki po meri, ki so prilagojeni individualnim potrebam posameznika.
Protivnetna zdravila : Zdravila proti bolečinam in vnetju, kot so ibuprofen, naproksen ali ketoprofen, lahko pomagajo zmanjšati bolečino in vnetje. Vendar jih je treba jemati le po posvetu z zdravnikom in kratek čas.
Fizioterapija: Sodobne fizioterapevtske metode, kot so terapija z udarnimi globinskimi valovi (UGV) in TECAR terapija, se pogosto uporabljajo in so se izkazale za učinkovite pri zdravljenju trna v peti in plantarnega fasciitisa.
Injekcije kortikosteroidov: V nekaterih primerih, ko druge metode ne prinesejo izboljšanja, lahko zdravnik aplicira injekcijo kortikosteroida v predel pete.
Nočna opornica: Nošenje opornice ponoči, ki drži stopalo v dorsifleksiji (prsti usmerjeni navzgor), pomaga raztegniti plantarno fascijo in preprečuje njeno skrajševanje med spanjem.
Kirurško zdravljenje (redko potrebno):
Kirurški poseg se izvaja le v redkih primerih, ko vse druge metode zdravljenja ne prinesejo izboljšanja po vsaj 6-12 mesecih. Med operacijo se lahko delno ali v celoti prereže plantarna fascija (fasciotomija) ali odstrani kostni izrastek (trn). Vendar pa se kirurški poseg redko priporoča, saj obstaja tveganje za zaplete.
Vir slike: https://www.verywellhealth.com/heel-spur-exercises-5216757
Odgovor je v veliki večini primerov DA, vložki po meri lahko zelo učinkovito pomagajo pri lajšanju bolečin, povezanih s trnom v peti in predvsem s plantarnim fasciitisom.
Vložki po meri delujejo na več načinov:
1. Podpora stopalnemu loku:
2. Blaženje udarcev:
3. Korekcija biomehanike:
4. Individualna prilagoditev:
Preberite si več:
Kaj je mortonov nevrom in kako je povezan s prečnim stopalnim lokom
5 najpogostejših razlogov za bolečine v stopalih
Kako visok nart vpliva na naša stopala in telo
Uvod Sibirska čaga, znana tudi kot Inonotus obliquus, je goba, ki raste na brezah v…
Prava orehova potica: Vse, kar morate vedeti o pripravi testa, nadeva in peki. Orehova potica…
Borut Petek je ime, ki je postalo sinonim za strokovnost in inovacije v svetu korporativnih…
Piškoti za vse priložnosti! Čeprav mogoče niste vešči peke, se ob različnih praznikih, kot je…
Zdrav božični sladki kotiček! Hej, sladkosnedi ljubitelji božiča! 🎅 December je čas, ko zadiši po…
Paradižnik (Solanum lycopersicum) je ena najpogosteje gojenih zelenjadnic na svetu. Izvira iz Južne Amerike, natančneje…
This website uses cookies.