Kruh brez kvasa je lahko ravno tako okusen kot z uporabo pekovskega kvasa. Zakaj bi sploh spekli kruh brez kvasa, saj ravno kvasovke dajo kruhu pravi okus in rahlost? Najpogosteje zaradi tega, ker ga pečemo za ljudi, ki so občutljivi na kvas, oziroma na izdelke, ki vsebujejo kvas.
Bolj poznan je kruh brez glutena, ki ga pripravljamo za ljudi, ki imajo celiakijo.
Kvas sam po sebi ni škodljiv, več pozornosti je potrebno nameniti moki, ki jo uporabimo za peko kruha. Kadar pri peki kruha uporabljamo druga sredstva za rahljanje, kot so pecilni prašek, vinski kamen ali soda bikarbona, jih moramo odmerjati previdno.
Kazalo
Kvas je živ organizem, ki ga sestavljajo glive kvasovke. Pri peki kruha ga lahko nadomestimo z vinskim kamnom, to je rahljalno sredstvo, ki se izloča pri zorenju vina. Vinski kamen pridobivajo po naravni poti in je zelo priljubljen med posamezniki, ki ne marajo uporabljati kvasa.
Namesto pekovskega kvasa, lahko za kruh uporabimo droži. Že naši predniki so uporabljali mlečnokislinsko fermentacijo, ki je značilna za kislo testo ali droži. Kislo testo je najstarejše poznano naravno sredstvo za vzhajanje, uporabljali so ga pred odkritjem kvasa kot ga poznamo danes. Z drožmi lahko spečemo tudi orehovo potico.
Droži dajejo kruhu posebno aromo in sočnost, kruh je dalj časa obstojen. Pogosto pa se za peko kruha brez kvasa odločimo preprosto zato, ker trenutno nimamo pri roki svežega ali suhega pekovskega kvasa.
Koruzni kruh brez kvasa bomo pripravili s čebulo, parmezanom in feferonom.
Recept za koruzni kruh:
Pripravimo si kvadratni pekač za pecivo, ga namastimo in obložimo s papirjem za peko. V večjo posodo damo najprej suhe sestavine, nato dodamo zmehčano maslo, nariban parmezan, sesekljan feferon in drobno narezano čebulo.
Posebej zmešamo jajci, jogurt in mleko, ter mešanico dodamo k ostalim sestavinam in dobro premešamo. Mešanico z žlico preložimo v namaščen pekač in poravnamo površino.
Koruzni kruh pečemo v vnaprej segreti pečici pri 160 stopinjah C, približno 50 minut. Kruh je pečen, ko lepo naraste in postane lepe zlate barve, skorja pa nekoliko razpoka.
Kruh z orehi in datlji bomo pripravili z jedilno sodo in vinskim kamnom. Recept za kruh brez kvasa z orehi:
V večjo posodo stresemo obe vrsti moke, dodamo jedilno sodo, sol in sladkor. Mleko in vinski kamen zmešamo v vrču. Topljeno maslo in stepeno jajce dodamo k moki skupaj z orehi in datlji. Postopoma vmešamo mleko in premešamo, da dobimo mehko testo.
Testo zvrnemo na rahlo pomokan delovni pult in ga na hitro pregnetemo. Oblikujemo ga v krog, s premerom približno 20 cm. Hlebec postavimo na namaščen pladenj za peko in ga povrhu zarežemo.
Testo posujemo z malo moke in ga takoj damo v vnaprej segreto pečico. Kruh pečemo pri 220 stopinjah C, približno 30 minut. Kruh je pečen ko lepo porjavi in zveni votlo, ko po njem potrkamo.
Kruh z rozinami brez kvasa, imenujemo tudi bara brith. Za pripravo potrebujemo naslednje sestavine:
Rozine in sladkor damo v večjo posodo in jih prelijemo z vročim pravim čajem. Rozine namakamo čez noč. Pripravimo pekač, ki ga dobro namastimo in vanj položimo papir za peko.
K namočenim rozinam vmešamo stepeno jajce in nato dodamo presejano moko, jedilno sodo in cimet. Vse sestavine dobro premešamo in nato maso preložimo v namaščen pekač.
Kruh z rozinami pečemo v vnaprej segreti pečici pri 160 stopinjah C, približno 60 minut. Kruh je pečen ko lepo porjavi.
Za peko kruha lahko uporabimo tudi sodo bikarbono. Skupaj z jogurtom, ki ga bomo dodali v tem receptu, bomo ustvarili podobne pogoje, kot če bi dodali pecilni prašek. Testa tudi ni potrebno gnesti in vzhajati, kljub temu bomo spekli odličen kruh z zapeljivo skorjico in mehko sredico.
Recept za kruh s sodo bikarbono:
Beli pšenični moki dodamo sodo bikarbono in vse skupaj presejemo v večjo posodo. Dodamo sol in sladkor, posebej zmešamo jogurt in vodo, ter mešanico zlijemo k moki. Iz vseh sestavin na hitro zamesimo testo, ki ga zvrnemo na pomokano delovno površino.
Iz testa oblikujemo hlebček, ker je testo precej lepljivo, si roke močno pomokamo. Hlebček potresemo z moko, z ostrim nožem vanj zarežemo poljubni vzorček. Pečico segrejemo na 200 stopinj C in hlebček takoj postavimo vanjo.
Hlebček pečemo približno 45 minut, nato ga vzamemo iz pečice, ga počasi ohladimo in ponudimo pri kosilu.
Ržen kruh brez kvasa je odlična alternativa tradicionalnim kruhom, saj ne zahteva vzhajanja in je relativno enostaven za pripravo. Namesto kvasa se običajno uporabi sodo bikarbono ali pecilni prašek, ki delujeta kot vzhajalni agenti.
Sestavine za ržen kruh brez kvasa:
Recept za kruh brez kvasa po korakih:
Priprava pečice in pekača: Pečico segrejte na 200°C. Pekač za kruh rahlo namastite ali obložite s papirje za peko.
Pečenje: Testo položite v pripravljen pekač. Z ostrim nožem na vrhu testa naredite nekaj zarez, kar bo pomagalo pri enakomernem vzhajanju med pečenjem. Kruh pecite v predhodno segreti pečici približno 30-40 minut, oziroma dokler ne doseže zlato rjave barve in ko ob tapkanju po dnu zveni votlo.
Ohlajanje: Pečeni kruh vzemite iz pečice in pustite, da se ohladi na rešetki, preden ga narežete. To bo pomagalo, da se kruh ne zmehča.
Ta recept za rženi kruh brez kvasa je preprost in omogoča veliko prilagoditev glede na vaše osebne preference. Kislo mleko ali kefir dodata bogat okus in sočnost, medtem ko sodo bikarbono lahko nadomestite s pecilnim praškom, če želite nekoliko drugačno teksturo.
Viri: Kruh brez kvasa:
Kaj je seboroični dermatitis? Seboroični dermatitis ali ekcem je kronično vnetno stanje kože, ki prizadene…
Bolečine v križu in artritis spadata med najpogostejše težave, ki vplivajo na kakovost življenja milijonov ljudi po svetu.…
Najbolj priljubljene Božične sladice v Sloveniji! Tradicionalni slovenski Božični recepti so še vedno izredno priljubljeni,…
Recepti za najboljše božične piškote! Božični čas ni popoln brez omamnih vonjav sveže pečenih piškotov.…
Katere so najbolj priljubljene božične sladice? Božični čas je pravi raj za sladkosnede! Vonj po…
Redko kdo povezuje pitje vode z zdravjem hrbta, a zadosten vnos tekočine igra ključno vlogo…
This website uses cookies.