Kazalo
Prhljaj je pogosta motnja lasišča, pri kateri se pojavi prekomerno luščenje odmrlih kožnih celic. To je naraven proces obnavljanja kože, ki pa pri prhljaju poteka prehitro. Odmrle celice se kopičijo v obliki drobnih belih lusk, ki so vidne na laseh in lahko odpadejo na oblačila.
Do prhljaja pride zaradi neravnovesja pri delitvi kožnih celic. Običajno se kožne celice na lasišču obnavljajo na približno mesec dni, pri prhljaju pa se ta proces skrajša na nekaj dni. Posledično je več odmrlih celic, ki se nabirajo na površini kože in odpadajo kot vidne luske.
Stanje je izjemno razširjeno – prizadene do 50% odraslih. Prhljaj pogosto postane opazen v adolescenci in se lahko nadaljuje vse do odrasle dobe. Sebum, oljna snov, ki jo proizvajajo žleze v koži, igra pomembno vlogo. Koža z več sebuma je bolj dovzetna za prhljaj, saj ustvarja ugodno okolje za kvasovke Malassezia, ki lahko pospešijo luščenje.
Čeprav prhljaj ni nevaren, lahko povzroča nelagodje in vpliva na samozavest.
Prhljaj je lahko tudi znak resnejšega kožnega stanja, imenovanega seboroični dermatitis. Gre za kronično vnetno bolezen, ki povzroča obsežnejše luščenje kože in rdečico. Za razliko od običajnega prhljaja, ki se večinoma kaže kot bele luske, se pri seboroičnem dermatitisu pojavijo večje, mastne luske in opazno vnetje.
Prhljaj se pojavlja v dveh glavnih oblikah: suhi prhljaj in mastni prhljaj. Vsaka oblika ima različne vzroke in značilnosti, ki vplivajo na zdravljenje.
Suhi prhljaj se kaže kot drobne, bele luske, ki pogosto odpadajo z lasišča. Pojavi se zaradi izsušitve kože, ko koža ne proizvaja dovolj sebuma, naravnega olja, ki ohranja vlago. Ta oblika prhljaja je podobna suhi koži na drugih delih telesa, ko koža razpoka in se lušči. Suhi prhljaj je pogostejši pozimi, ko ogrevanje in suh zrak dodatno izsušita kožo.
Mastni prhljaj je posledica prekomerne proizvodnje sebuma in prisotnosti glivic, kot je Malassezia. Sebum ustvari vlažno okolje, v katerem glivice uspevajo, kar pospeši luščenje kože. Pri mastnem prhljaju so luske večje, rumenkaste in mastne na dotik ter pogosto ostanejo prilepljene na lasišče. Mastni prhljaj je pogosto povezan s seboroičnim dermatitisom in zahteva daljše zdravljenje.
Obe obliki prhljaja lahko povzročita nelagodje, a se razlikujeta v videzu in vzrokih, kar vpliva na pristop zdravljenja.
Prhljaj se lahko pojavi tudi na bradi.
Prhljaj ima več različnih vzrokov, od prekomerne proizvodnje olj do vpliva glivic in stresa. Vsak vzrok prispeva k pospešenemu luščenju kože na lasišču.
Sebum je naravno olje, ki ga proizvajajo žleze v koži za ohranjanje vlage in zaščito. Ko pa žleze proizvajajo preveč sebuma, se na lasišču ustvari masten sloj, ki spodbuja nabiranje kožnih celic. To je podobno kot pri koži na obrazu, kjer preveč maščobe povzroči mastno, lesketajočo se površino. Pri prhljaju se ta maščoba meša z odmrlo kožo in ustvarja vidne luske.
Malassezia je naravna glivica na lasišču, ki se hrani s sebumom. Kadar se glivice prekomerno razmnožijo, dražijo lasišče in povzročijo povečano luščenje kože. Ta proces je podoben fermentaciji, kjer preveč kvasovk ustvari neželeno reakcijo. Malassezia tako pospeši tvorbo prhljaja, kar vodi v bele ali rumenkaste luske.
Stres lahko povzroči neravnovesje v hormonih, kar vpliva na povečano izločanje sebuma. Hormonske spremembe, kot pri puberteti ali nosečnosti, prav tako povečajo tveganje za prhljaj. To je podobno kot pri aknah, ki se pogosto poslabšajo v stresnih obdobjih. Lasje in lasišče postanejo bolj mastni, kar prispeva k težavam s prhljajem.
Suha koža pogosto vodi do drobnih belih lusk, ki odpadajo na oblačila. Suha koža ne proizvaja dovolj sebuma, zato se hitreje lušči in razpoka. To je najbolj očitno pozimi, ko hladno vreme in suh notranji zrak izsušita lasišče. Ta vrsta prhljaja se kaže kot droben, suh prah, podoben odmrli koži na rokah pozimi.
Vsak vzrok prhljaja zahteva drugačen pristop k negi in zdravljenju.
Za več informacij si lahko preberete vzroke za nastanek prhljaja pri otroku.
Prhljaj se kaže s simptomi, ki so najbolj vidni na lasišču, vendar se lahko razširijo tudi na druge dele kože. Ti simptomi pogosto povzročajo nelagodje in so jasni pokazatelji težav z lasiščem.
Luske so drobni delci kože, ki se luščijo z lasišča. Pri prhljaju so pogosto bele ali rumenkaste, kar je odvisno od količine sebuma. Luske pri suhem prhljaju spominjajo na snežinke, medtem ko so pri mastnem prhljaju večje in oljnate. To je podobno kot pri suhi koži na komolcih, kjer se pojavi drobno luščenje zaradi pomanjkanja vlage.
Srbečica je eden najpogostejših simptomov prhljaja. Pojavi se, ker suha koža in prisotnost glivic dražita lasišče. Srbeč občutek je podoben tistemu pri alergijskih reakcijah, ko koža reagira na dražljaj in postane občutljiva. Srbečica pri prhljaju spodbuja praskanje, kar lahko poslabša stanje in poškoduje lasišče.
Rdečina je znak vnetja in je pogosto posledica draženja zaradi prhljaja ali prekomernega praskanja. Lasni mešički in koža postanejo občutljivi, kar se kaže kot rdečkasti madeži. Rdečina pri prhljaju je podobna blagemu opeklinam, kjer koža postane topla in razdražena.
Pri mastnem prhljaju se lasišče pogosto sveti zaradi prekomernega izločanja sebuma. Mastna koža ustvari plast olja, ki ujame odmrle kožne celice in jih zadrži na površini lasišča. To stanje spominja na obraz, kjer se pojavi masten sloj, če koža proizvede preveč maščobe.
Pri mastnem prhljaju se luske zlepijo na lasišču in oblikujejo večje, rumenkaste obloge. To se zgodi, ko je v igri preveč sebuma, kar omogoča zlepljanje odmrlih celic. Te obloge so podobne oblogam, ki se naberejo na koži po dnevu brez umivanja, kjer se maščoba in umazanija nakopičita.
Vsak od teh simptomov lahko prispeva k prepoznavanju vrste prhljaja in izbiri ustrezne obravnave.
Seboroični dermatitis je kronično vnetno stanje, ki lahko povzroči trdovratno obliko prhljaja. Medtem ko je prhljaj blažji in obvladljiv z nego, se seboroični dermatitis kaže s hujšimi simptomi, kot so rdečina, vnetje in intenzivna srbečica. Poglejmo, kako se simptomi pri seboroičnem dermatitisu razlikujejo in poslabšajo.
Pri seboroičnem dermatitisu lasišče pogosto postane opazno rdeče zaradi vnetja kože. To vnetje je reakcija imunskega sistema na prekomerno rast glivic Malassezia, ki so običajne na lasišču, a v večjem številu dražijo kožo. Rdečina, ki jo povzroča vnetje, je podobna draženju kože po sončnih opeklinah, le da se pojavi brez zunanjega dražljaja.
Seboroični dermatitis povzroči večje, rumenkaste luske, ki se zlahka zlepijo na lasišče. Pri tem stanju se luske kombinirajo z mastnim slojem sebuma, zaradi česar se težje odstranijo. Ta prhljaj ni kot običajne suhe luske, temveč kot oljnati delci, ki ostanejo na lasišču in težje odpadejo.
Srbečica pri seboroičnem dermatitisu je intenzivnejša in bolj vztrajna. Vnetje kože povzroča močno željo po praskanju, kar le še poslabša stanje. Srbečica je podobna kot pri alergijah, kjer se občutek ne umiri, dokler ne odstranimo dražljaja.
Preberite si tudi zakaj nastane srbečica ter kaj jo povzroča na naslednji povezavi TUKAJ.
Pri hujših primerih seboroičnega dermatitisa se lahko pojavijo vnetne lezije, majhni rdeči madeži, ki so bolj občutljivi na dotik. Te lezije so pogosto boleče in se lahko razširijo na druge dele obraza, kot so obrvi in predel za ušesi. To je podobno občutku pri razdraženi koži, ko jo nenehno praskamo ali dražimo, kar povzroči majhne rane.
Prhljaj je pogosto le blažji simptom, medtem ko se seboroični dermatitis kaže kot globlji problem, ki zahteva medicinsko obravnavo.
Nujno morate tudi prebrati : Seboroični dermatitis – kako nastane in sprožilci
Prhljaj je pogosta težava lasišča, ki sega od blagega luščenja do simptomov seboroičnega dermatitisa. Pomembno je razumeti, da prhljaj izhaja iz neravnovesja pri obnovi kožnih celic in da na stanje vplivajo tako notranji kot zunanji dejavniki. Z dosledno in premišljeno nego lahko obvladamo simptome in izboljšamo zdravje lasišča.
Dosledna nega lasišča z ustreznimi izdelki in uravnoteženim življenjskim slogom pomaga ohranjati težave s prhljajem pod nadzorom.
Zanimalo vas bo tudi kako seboroični dermatitis vpliva na življenje.
Tukaj so trije verodostojni viri, ki vsebujejo informacije o prhljaju in seboroičnem dermatitisu:
Kaj je seboroični dermatitis? Seboroični dermatitis ali ekcem je kronično vnetno stanje kože, ki prizadene…
Bolečine v križu in artritis spadata med najpogostejše težave, ki vplivajo na kakovost življenja milijonov ljudi po svetu.…
Najbolj priljubljene Božične sladice v Sloveniji! Tradicionalni slovenski Božični recepti so še vedno izredno priljubljeni,…
Recepti za najboljše božične piškote! Božični čas ni popoln brez omamnih vonjav sveže pečenih piškotov.…
Katere so najbolj priljubljene božične sladice? Božični čas je pravi raj za sladkosnede! Vonj po…
Redko kdo povezuje pitje vode z zdravjem hrbta, a zadosten vnos tekočine igra ključno vlogo…
This website uses cookies.